Lapse suu ümbrus sinakat tooni. 27.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen aeg-ajalt tähele pannud, et mu lapsel on suu ümbert ja just ülevalt märgata sinakat tooni. Külmast see olla ei tohiks, sest olen ka peale rinda andmist seda sinakat värvi näinud. Süües tal ju külm ei ole. Ise olen mures ja küsisin ka perearstilt, et millest see sinine värv tueb. Tema arvas, et haigusi ei ole vaja tühja koha pealt otsida, et haigused tulevad ise nagunii. Ühesõnaga, ta ei pööranud mu küsimusele eriti tähelepanu. Ta ei pööra tavaliselt üldse mu muredele tähelepanu. Kui lapsel oli mitu kuud järjest kõht kinni, siis soovitas, et söögu jogurtit ja nii 2 kuud järjest. Mainin veel seda, et lapse isal ka südamega natuke kummalised lood. Perearstile ma ei ole rääkind, sest ta naeraks mu välja selle jutu peale. Nimelt lapse isal oli 1kuu vanusena kopsupõletik. Selle käigus tehti talle röntken ja avastati, et tal on süda ebatavaliselt suurte mõõtmetega. Ta on käinud mitmetel uuringutel südamega ja selgunud ei ole, et süda päris haige, vaid on lihtsalt mõõtmetelt tavapõrasest suurem. Lapse isa aga kurdab aeg-ajalt südames krampe ja on ka autoga sõites päris tee äärde seisma jäänd, et need krambid südames üle läheksid. Nüüd kahtlustangi, et äkki pojal ka selle suuümbrusega seoses mõne haiguse märk võib olla. Perearst mind tõsiselt ei võta, sellepärast kirjutasingi Teile, et teada saada, kas muretsen asjata. Laps on muidu normkaalus. Kaalub 9kg. Viimasel ajal küll lisatoitu ei taha eriti, aga seevõib ka kikude tuleku süü olla. Jään vastust ootama ja tänan.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Sinakas suu ümbrus võib tekkida mitmel põhjusel. Tõepoolset on kõige sagedasem põhjus lihtsalt külm õhk. Ka südame- ja kopsuhaigused võivad anda sinakat suuümbrust. Haiguse korral on aga sinakus püsib ja tugevneb füüsilise koormusega (söömine, müramine, nutmine). Kui oleks tegemist südamehaigusega, siis peaks perearst kuulma südamel kahinat ja lapse kaaluiive võiks olla kehvapoolne ning laps põeks sageli hingamisteede haigusi. Usun, et perearst on last kuulanud ja tal pole tekkinud südamehaiguse kahtlust, ka kaalus on laps hästi juurde võtnud. Paluge järgmisel perearsti vastuvõtule arstil tähelepanelikult lapse südant kuulata ja rääkige perearstile ka lapse isa südameprobleemidest. Loodan, et saate pärast põhjalikku perearsti poolset läbivaatust kinnitust, et Teie mure on olnud asjatu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor