Aastase lapse toitmine 24.01.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kas on õige anda 1a.vanusele lapsel vaid rinnapiima? Minu minia on taimetoitlane ja püreede vastane ja nii saab laps vaid rinda 24/7. Kui aastasele lapsele anda kätte tükk leiba või keedetud brüsseli kapsas, siis (tal on vaid kaks hammast) ta seda ju süüa ei saa, vaid neelab suure tükina alla ja kakab samasugusena välja, sellest ju toitaineid ei saa ja minu arusamist mööda pole see sugugi hea ka maole. Samas sünnipäevalauas söödeti lapsele šokolaadi ja sefiiritorti. Laps pole viimane kuu aega üldse kasvanud ega kaalus juurde võtnud, ka hambaid juurde ei tule neile kahele, mis juba paar kuud suus. Ema ise oma taimetoitluses on alatasa ülimadala hemoglobiiniga. Ma saan aru, et paljud noored teevad põhimõtteliselt teisiti kui nende vanemad, aga see tundub mulle väga vale. Ehk ongi tänapäeval kõik teist moodi ja ma lihtsalt ajast maha jäänud?
Vanaema Lääne-Virumaalt

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

1-aastane laps peab kindlasti saama ka muud toitu kui rinnapiim. Aastane laps peaks sööma päevas ca 400 g tahket toitu ja 600 ml rinnapiima. Süüa võib laps praktiliselt kõiki toite, kuid suhkru ja soola lisamisega võiks olla tagasihoidlik. Ülioluline on ka, et laps saaks liha, sest lihast omandab lapse organism kõige paremini rauda, mis on hädavajalik hemoglobiini sünteesiks. 12. elukuul võiks laps juurde võtta ca 400 g ja kasvada 1-2 cm. Hammaste lõikumine on individuaalne, keskmiselt on 1-aastasel lapsel suus 6-8 hammast, aga hammaste lõikumine võib toimuda ka veidi hiljem, eriti kui ka lapsevanematel on hammaste tulemine hilinenud. Esimesel kahel eluaastal peavad Eesti lapsed kindlasti saama iga päev D-vitamiini, kui laps seda ei saa, siis hammaste hilise lõikumise taga võib olla rahhiit. Kui lapsel on suus ainult kaks hammast, siis peaks talle pakkuma peenestatud toitu, aga mitte päris püreed või suuretükilist toitu. Toidus peaksid väiksed tükid olema, nii õpib laps toitu mäluma.
Äärmuslikud dieedid, mille hulka kuulub ka taimetoitlus, ei ole väikesele arenevale organismile kohased. Laps vajab oma normaalseks arenguks ka normaalset toitu.

Edu soovides,
Tiia Voor