4-kuusel beebil kuklas katsudes tunda lümfisõlmed 12.11.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selles, et avastasin nädal tagasi kombates beebi kuklast lümfisõlmed, naha all liikuvad väikesed munakesed. Võib-olla on need kogu aeg seal olnud, kuna ma ei ole varem katsunud. Neid on ühel pool kuklas kusagil 3 tükki ja teisel pool kuskil 2. Katsudes tundub, et tal need valu ei põhjusta. Helistasin ka perearstile, kuid tema ei osanud kosta selle peale midagi. Laps oli ka nädal tagasi palavikus ja haige ning 1,5 nädalat tagasi sai kolmikvaktsiini. Me läheme perearstile alles detsembri keskel. Kas peaksin varem kusagile pöörduma uuringuteks või võib sellega oodata detsembri keskpaigani?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tervetel lastel võivad olla kuni 5 mm suurused lümfisõlmed tuntavad kaelal, kubemes ja kaenlaalusi. Väiksed lümfisõlmed on kaelapiirkonnas sageli eriti hästi katsutavad pärast viirushaigust. Lümfisõlmed on tuntavad lastel kuni umbes 10-12aastani. See on laste omapära, täiskasvanutel ei peaks aga lümfisõlmed tuntavad olema. Tähelepanu peab pöörama laste puhul siis, kui lümfisõlmed on suuremad kui 1 cm, need on valulikud.
Arvan, et teie lapsel on lümfisõlmed hästi tuntavad läbipõetud viirushaiguse järelnähuna.

Lugupidamisega,
Tiia Voor