Palavik, peavalu, ninakinnisus 24h hoogudena. Millega tegu? 23.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mure 3a. lapse tervise pärast. Lapsel on eelnevalt pandud allergilise astma ja riniidi diagnoos, reaktsioon positiivne kodutolmu lestale, kassile, õunale ja meele.
2 nädalat tagasi oli ühel õhtul lapsel palavik 37.7. Laps kurtis peavalu, seda eriti tõustes ja kiiremaid liigutusi tehes, lisaks esines palaviku ajal ka tugev ninakinnisus. Muid sümptomeid enne ja pärast palavikku polnud. Hommikuks oli kõik korras. 3 päeva oli tervis täiesti korras, siis taas sama seis, palavik 37.5-37.2, peavalu ja nina kinni. Ka seekord möödusid sümptomid sama kiiresti. Edasi nädalajagu kaebustevaba aega ja täna jälle palavik 37.2, peavalu ja nina kinni. Perearsti õega konsulteerisin esimese kahe haigushoo järel ja pidin tagasi helistama, kui see taas kordub. Plaanis ongi esmaspäeval analüüse tegema minna ja asja uurima hakata, aga sooviks enne võimalikke diagnoose teada.
1. Kas tegemist võib olla allergilise reaktsiooniga millelegi? Kahtlustan ise muna, kuna laps on nimetatud päevadel keedetud muna söögiks tarvitanud (seda siis otse tarbides, mitte muu toiduga segatuna). Munale teste tehtud ei ole.
2. Kas kaaluda võib põskkoopa põletikku või ninapolüüpide esinemist? Kas sel juhul on selline hüppeliselt esinev palavik võimalik ja põhjendatud?

Nagu öeldud, pöördun diagnoosi teada saamiks ka perearsti poole, aga enda rahustuseks kuulaks hea meelega teiste spetsialiste arvamust ka.

Ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palavik oli tõenäoliselt tingitud viirushaigustest. Palaviku ajal kaasneb sageli peavalu. Kolmeaastaasel ei ole veel põskkoopad välja arenenud, seega põskkoopapõletik on üsna ebetõenäoline. Allergilisele nohule on iseloomulik ninakinnisus. Ninakinnisus aga võib tekitada peavalu. Montelukast võiks aidata ka allergilise nohu vastu, kuid sageli on lisaks vaja veel liskaks allergilise nohu vastu ninasse pritsitavat hormooni. Munaallergia on tavaliselt esimese kahe eluaasta probleem ja kui seda pole varem olnud, pole põhjust kahtlustada munaallergia teket nüüd. Tavaliselt 3. eluaastaks munaallergia vastupidi kaob. Kodutolmulestadega kokkupuute vähendamiseks saate lugeda juhtnööre allergialiidu koduleheküljelt www.allergialiit.ee.

Edu soovides,
Tiia Voor