Laps neelas ploomikivi alla 06.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

minu 1 a 4 kuune tütar neelas 2 päeva tagasi alla ühe ploomikivi. Need ploomid olid Ungari ploomid, mis on suuremad Eesti omadest, kuid kivi on üldjuhul väiksem kui Eesti ploomidel (vähemalt teistel ostetud ploomidel oli suhteliselt väike kivi). Eks ta sellepärast vist nii lihtsalt alla läkski. Andsin samal õhtul teraviljatooteid süüa ja peale seda on kõht ilusasti läbi käinud (ta kakab üldjuhul kaks korda päevas). Aga siiani ei ole ma kaka seest seda ploomikivi leidnud.
Mida soovitate edasi teha? Kui kaua peaksime veel ootama? Kas see kivi võib maos ohtlikuks muutuda - teatavasti sisaldab ka ploomikivi tuum mingil määral ohtlikku ainet, mis tekitab sinihapet. Kui arsti juurde minna, kas röntgen üldse näitab maos ploomikivi olemasolu? Kas on olemas mingied käsimüügi ravimeid, mida saame kasutada?

Laps ise on suhteliselt reibas ja hetkel mingeid seedimisega seotud probleeme ei paista olevat. Täname ette.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ploomikivi on sellise kujuga, et see tuleb ise seedetraktist välja ja muretsemiseks pole põhjust. Väljatulek võib võtta isegi kuni nädala aega. Tõepoolest aitavad pudrud ,ka kartulipuder, võõrkeha seedetraktist väljutada, seega oli perearsti nõuanee täiesti asjakohane.

Edu soovides,
Tiia Voor