Alla neelatud metallist 1-kroonine 30.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
minu 3-aastane tütar neelas 16 päeva tagasi alla 1 kroonise. Kuna see oli tal alguses kurgus kinni ja ta oksendas, siis viis meid haiglasse kiirabi. Seal tehti röntgen ja selgus, et kroonine on jõudnud makku ja laps peab selle lihtsalt välja kakama.
Nädal hiljem polnud koon veel välja tulnud ja läksime lastehaiglasse tagasi. Tehti röntgen, kroon ikka maos. Anti juurde 7-10 päeva kakamiseks, siis peab selle kirurgiliselt eemaldama. Need päevad hakkavad nüüd läbi saama, aga ma kardan last operatsioonile viia. Kas ja kui kaua võiks sellega veel viivitada ja mis võib sel juhul juhtuda? Mida Teie soovitate? Oleme söönud palju porgandit-kapsast ja putrusid, nagu soovitati, muud ei oska teha.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui võõrkeha loomulikku teed pidi seedetraktist välja ei tule, siis peab ikkagi mündi välja opereerima. Kui võõrkeha peetub pikaajaliselt kusagil sooletraktis ja sealt edasi ei liigu, on oht soolestiku sisese lamatise ja edasi haavandi tekkeks. Tavaliselt ikkagi tulevad võõrkehad loomulikku teed pidi välja. Võõrkeha korral soovitatakse süüa näiteks kartuliputru ja muid putrusid.

Parimat soovides,
Tiia Voor