Spastiline kõhukinnisus 21.07.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure tütre kõhukinnisuse selle vormiga, kus roe väljub väikeste kõvade pabulate näol. Tüdruk (okt. saab 4 a. ) kakab küll iga päev, kuid mõnikord ainult pabulad ja teinekord algul pabulad ja ülejäänud osa siis nö. normaalne pehme roe. Kas muretsemiseks on põhjust või möödub see vanemaks saades? Toitumist üritan jälgida ja samas nooremal vennal seda probleemi ei ole. Mõnikord tütar küll kurdab kõhuvalu, kuid just siis, kui sööme. Ja mulle tundub, et laua äärest pääsemiseks.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps roojab iga päev ei ole põhjust kõhukinnisust diagnoosida.
Et roe oleks pehmet konsistentsi ja ei tekiks kõhukinnisust peaks toit sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Roojamasse muudavad pehmemaks ka juurviljad ja puuviljad, näiteks ploomid, punapeet. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhutunde, kuid ei anna roojamassi. Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.

Edu soovides,
Tiia Voor