Mure 2,3-aastase tüdruku kaaluga 03.03.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure nimelt selles, et laps võtab kuidagi liiga palju kaalus juurde. Hetkel on 2,3- aastane ja kaalub pea 16 kg ja pikkust on 92cm. Perearst on küll öelnud, et jääb sinna piiri peale. Et pisut siiski ülekaaluline. Ühtegi analüüsi teha ei taha.
Hetkel käib lasteaias, kodus toitub norm. magusta palju ei saa ja üldse jälgime mida ja kui palju talle anname, sest ta on allergik. Ninu, rukki, muna vastu.
Värvilisi jooke ei joo. Enam ei oska mida talle anda ja mida mitte. Kuhu pöörduda sellise murega ja mis analüüse peaks tegema? Kas võib ka mingisugune tervise häda põhjustada sellist kaalu tõusu. Peres teisi ülekaalulisi ei ole. Aitäh.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie perearstil on õigus, et laps jääb oma kaaluga praegu veel normi piiridesse. Hindamaks, kas suur kaaluiive on tekkinud alles praegu, oleks vaja teada lapse kohta ka varasemaid andmeid.
Kõige sagedasem ülekaalulise põhjus on ikkagi toiduga saadavate liigne kalorite hulk. Näiteks kui laps ei söö korralikult põhitoidukordade ajal, lubatakse tal näksida söögikordade vahel või joob laps palju mahla, piima. Mahl ja piim, keefir, jogurt võiks olla joogiks vaid põhitoidukordade ajal ja mitte nende vahepeal. Te võiksite kolm - neli päeva kirjutada üles kõik, mida laps sööb või joob. Toidu pakendite pealt leiate info toidu kaloraaži kohta ja saate välja arvestada, mitu kalorit Teie laps päeva jooksul sööb/joob. Teie laps võiks süüa 1500 kuni 1550 kilokalorit ööpäevas. Kui on välistatud ülekaalulise põhjusena liigne kalorite hulk, alles siis võiks teha lisauuringuid. Selleks peate ikkagi saama saatekirja perearstilt.

Edu soovides,
Tiia Voor