3a. laps, nohu, adenoidid 23.02.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lugupeetud Dr. Tiia Voor!

3a tüdruk sünnist tugeva tervisega. 2008 sügisel läks lasteaeda - nohud, 3 korda kõrvapõletiku lähine seisund. Peale uut aastat tekkis norskamine, nasaalne kõneviis, siis 1 kord kõrvapõletik kõrge palavikuga 38,5 - 39 (antibiootikutega ravi). Peale seda oli täesti terve 5-6 päeva, higamine tundus puhas, läbi nina, suu kinni. Siis taas 5 päeva 37 - 37,5 palavik, nina kinni, kuiv, "tatti" ei tule mitte kuidagi. 2 viimase nädala jooksul on seisund veidi paranenud, lasteaias ei käi, jalutame poole tunni kaupa paar korda päevas. Ei norska, suu enamasti kinni kuid mitte alati. Nina läheb lahti ja hakkab keskmiselt paksu läbipaistvat, vahel ka veidi rohelist eritist tulema õues, vanni aurus, peale astelpaju õlida määrimist.
Kas on tegemist adenoididega? Kas on võimalik nende täielik taandumine? Kui kaua see võib aega võtta? Milliseid uuringuvõimalusi on? Kas on soovitada laste LOR arsti Tallinnas? Kas võib kasutada raviks Derinat tilku (Дезоксирибонуклеат натрия toimeaine) või põldosi tilku?
Ette tänades, Eliisa

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Norskamise üks põhjus võib olla adenoidide suurenemine. Lümfikoe, mille üks osa on ka adenoidid, suurenemine on iseloomulik eelkooliealiselt lastel. Kas ja kunas suurenenud adenoidi iseeneslikult taanduvad on väga raske ütelda. Kui lapsel on ikka pidevalt nohu ja ta põeb sageli keskkõrvapõletikke, mis vajavad antibiootikumidega ravimist ja tehakse kindlaks suurenenud adenoid, siis oleks vajalik adenoid eemaldada. Adenoidide suurenemist oskavad LOR-arstid hinnata otsesel vaatlusel ja röntgenpildi alusel. Kahjuks ei oska anda soovitusi LOR-arsti valiku osas.
Derinat ei ole Eestis registreeritud ravim ja mul puudub info selle ravimi kohta.
Nohu raviks sobib lühiaegselt (3-5 päeva) kasutada käsimüügis olevaid lastele mõeldud nohurohte. Pikemaajaliselt sobib nina loputamine Humeriga. Pikaaegse ja korduva nohu korral soovitavad LOR-arstid Sinupreti.

Edu soovides,
Tiia Voor