bakterid ja antibiootikumid 11.04.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Lasteaialaps pea 5 aastane ja eelmisest aastast alates novembrist pidevalt haige(nädal lasteaias, kaks kodus). See on küll probleem, kuid ületatav, kuna ka eelmine aasta sai haige oldud. Nüüd on aga kõik teisiti. Siis saime köhasiirupite ja ravimtaimedega hakkama, nüüd aga juba 8 korda järjest iga haigestumine on lõppenud antibiootikumi kuuriga. Nädal tagasi olime ka haiglas, sai 7 päeva AB, veresete 25 ja nüüd nädal hiljem veresete 27 ja uus AB- kuur. Enne seda oli ka angiiniga nii, et 2 korda järjest erinev AB, alles siis saime lahti. Hilisem järelkülv bakterit ei näidanud ja veri korras(algselt oli veresete 64, pärast 5). Nüüd haiglas leiti ninast bakter nimega müc...., ei mäleta, aga olemas ta oli. Küsimus, kas selline ports AB-sid 6 kuu jooksul mõjub lapsele kahjustavalt ja mil moel? Kuna veresete alati põletikku näitab, kas võib olla, et tal elabki organismis mingi bakter, mis viiruse sissetungides jälle rohkem aktiveerub. Neid baktereid ju meie organism täis. Kas on võimalik kuidagi mingeid proove nõuda ja milliseid? Seni haiglas tehtud ninaproov oli esimene bakterikülv( selle haigusega tõusis palavik 41, 1 kraadi). Algselt on alati tegu viirusega, kuna lapsel samad nähud, mis teistel lasteaialastel, ainult et meil lõpeb nohu-köha alati AB-ga, põhjendatult vastavalt vereproovi näitudele. Kas peaks määrama leitud bakterile ka ravimresistentsus? Lihtsalt, kui esimese 4 haigestumise korra juures sai laps rõõmsalt AB-ga terveks, siis nüüd peale korduskuure ka vindub edasi. Ehk oskate nõu anda. Tänan

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui organismis on bakteri poolt tekitatud haigus, siis selle raviks on vajalik antibiootikum. Kas antibiootikum on vajalik või mitte, seda saab otsustada vereanalüüsi ja haiguspildi järgi. Te kirjutate, et lapsele on tehtud veresetteanalüüs, kuid võib-olla oli see hoopis C-reaktiivse valgu (CRV)analüüs. Nende kahe analüüsi normväärtused on erinevad.
Kaheksa antibiootikumikuuri poole aasta jooksul on palju. Küsimus on, kas iga kord on laps olnud nii haige, et ta vajas antibiootikumi või on antibiootikume liiga kergekäeliselt kirjutatud. Kui laps on olnud tõsiselt haige, peaks uurima tema immuunsüsteemi ehk vastupanuvõimet haigustekitajatele. CRV väärtused kuni 40-ni näitavad viiruste poolt põhjustatud haigusi ja lisauuringuid ei vajaks. Kindlasti peaks last uurima, kui tõesti on vereanalüüsis kiirenenud settereaktsioon.
Tegelikult on iga lapse ja inimese kurgus, ninas, nahal, seedetraktis palju mikroobe, mis peavadki seal olema ja ei põhjusta mingisugust haigust. Kui me lihtsalt võtame nendest bakterites külvi ja määrame bakteri ravimresistentsust, ei aita see meid.

Edu soovides,
Tiia Voor