vastsündinu nutt 10.04.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu kahenädalane tütreke nutab väga palju. Arvatavasti on tal gaasivalud, sest punnitab ja läheb näost punaseks. Kakab mitu korda päevas. Kas on normaalne, kui see rahutu olemine ja nutmine kestab ööpäev läbi, vahepeal 15 minutit vahelduva eduga on vait. Kui õue jalutama lähme, siis on ka vait. Muidu nutab hirmsati kogu aeg.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Terve laps nutab ööpäevas kokku 2-3 tundi, aga mõned lapsed nutavad ka rohkem. Laps on kindlasti rahulik söömise ja magamise ajal ning kahe nädalane tita magab ja sööb enamuse aja päevast. Laps nutab, kui teda vaevab üksindus, tühi kõht, külm, palavus, märg pepu, ebamugavus.
Seepärast proovige nutu korral last toita, vahetage mähkmed, hoidke teda süles ja kiigutage hellalt, rääkige lapsega rahulikult, laulge lapsele või kuulake muusikat.
Laps võib olla rahutu, kui tal ei jätku piisavalt süüa. Kahe nädalane tita peaks sööma ööpäevas 1/6- 1/5 oma kehakaalust, seega näiteks 4 kg kaaluv laps peaks sööma 700-800 ml ööpäevas.
Rahutuks muutub laps ka gaasivalude korral, millele on iseloomulik rahutushoogude kordumine iga päev ühel ja samal kellaajal ning last on väga raske rahustada. Gaasivalude ennetamiseks tuleb söögi ajal allaneelatud õhk pärast söötmist välja lasta, rinnaga toitmise korral peaks ema vältima oma menüüs kofeiini, maiustusi ja gaasilisi jooke ja rohkelt puuviljade tarbimist. Gaasivalude vastu aitab regulaarselt Espumisani või Sab-simplexi või Cuplatoni andmine vastavalt ettekirjutustele. Kõige tähtsam on aga ema lähedus ja süles hoidmine, aitavad ka masseerimine, võimlemine, soojus.
Kui olete mures lapse tervise pärast pöörduge julgesti perearsti või-õe poole ja paluge abi lapsehoidmisel ka lähedastelt.

Edu soovides,
Tiia Voor