Kas lapsel toiduallergia? 17.11.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 1a 7 kuusel lapsel hakkas umbes kuu aega tagasi tekkima suu ümber punetus ja väikesed punased täpid. Pidasin seda alguses lihtsalt mingiks ajutiseks nähtuseks, ega pööranud suurt tähelepanu. Ajaga täpid ikkagi ei kadunud, vahel küll oli vähem, vahel rohkem. Nüüd on nahk aga läinud hullemaks, punetav piirkond on laienenud ja põsed on karedad. Lisaks on tekkinud teine probleem - lapsel on väga ebameeldiv ja valus kakada ning päraku ümbrus on samuti väga punetav. Tal on tekkinud juba kaka kinnihoidmise komme ja vist sellega seoses kõhukinnisus, mis teeb kakamise veelgi valusamaks. Siiani on lapse väljaheide olnud alati pigem vedelapoolne, kõhukinnisus on samuti tekkinud viimastel nädalatel. Ta armastab väga piima ja saab seda kuskil 350-500ml päevas, lisaks jogurtit ja juustu.
Siiani pole lapsel mingeid allergianähte ilmnenud. Ka esimene eluaasta, kui teda rinnaga toitsin, võisin ise süüa kõike, ilma et lapsel oleks allergianähte tekkinud. Elukaaslasega oleme mõlemad täiesti allergiavabad ja seega ka teemas parajad võhikud.
Laps sööb väga erinevaid asju ja palju sellist mis allergiat tihti ka põhjustada võib. Samas ma ei saa öelda, et ta kuu aega tagasi oleks hakanud midagi uut saama. Menüü on tal kuskil aastasest saadik väga mitmekesine olnud. Lehmapiima hakkas suuremas koguses saama paar nädalat enne aastaseks saamist, sinnani kasutasin minimaalselt pudru peale.
Kas võib olla tegu allergiaga mingi toiduaine vastu ja kas sellises vanuses võib siiani allergiavabal lapsel allergia vallanduda? Millised on piimaallergia sümtomid? Kas see, et tal pärakuümbrus punetab ja kakamine on valulik, võib olla allergia sümtom või on tõenäoliselt tegemist muu probleemiga?
Mida ma saaksin kiirelt lapse enesetunde parandamiseks ette võtta? Just see punetav pepu ja kakamise valulikkus vaevab teda väga.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisaks allergiale on ka muid nahalööbe põhjusi. Ilma löövet nägemata ja lisainformatsiooni teadmata on raske otsustada, kas see võiks olla seotud allergiaga.
Lehmapiimaallergia teke pärast rohkem kui pool aasta piimatoodete söömise alustamist, on väga ebatõenäoline. Piimaallergia sümptomiteks võivad olla nahalööve, kõhulahtisus, oksendamine pärast piimatoodete söömist.
Allergia põhjuseks võivad olla mitmesugused toiduained ja sageli võivad allergeenideks olla: tsitrusviljad, maasikad, tomat, herned, pähklid, mandlid, šokolaad, kakao, mesi, muna, kala, maiustused, magusad karastusjoogid. Et allergia põhjust kindlaks teha peab põhjalikult teadma, mida laps sööb. Allergoloogid saavad ka teha allergiateste allergeeni välja selgitamiseks.
Kõhukinnisus on tekkinud seoses päraku ümbruse punetusega ja selle probleemi vastu aitab vaid lööbe taandumine päraku ümbruses. Ilma retseptita saadavatest ravimitest võiks aidata tsinki sisaldavad kreemid. Põskede punetuse vähendamiseks soovitan kaks korda päevas kasutada apteegis müügil olevaid tundliku naha kreeme (Essex Plus, SebaMed, Orto vaseliinõlikreem jne). Ravikreemide saate osta vaid arstiretseptiga.
Soovitan Teil pöörduda nahaarsti või allergoloogi poole. Nahaarsti vastuvõtule saate pöörduda ilma saatekirjata, allergoloogi juurde minemiseks vajate perearsti saatekirja.

Edu soovides,
Tiia Voor