Oksendamine 1 lapsel 23.08.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen väga mures oma 1aastase lapse tervise pärast.Probleem number üks: oksendamine, näeb välja nii. Annan lapsele allergiaputru, kuna ta suur allergik, sööb 5-8tl. ja siis purskub välja ja puder peab olema hästi vedel. Lisatoitudest ta keeldub ja kui anda vägisi oksendab välja. Ainus toit on allergiapuder mida sööb ja tiss. Veel teeb ta suuga nagu oleks kuum kartul suus, kuidagi ammuli nagu ahmiks õhku. Käisime soolte arsti juures kirjutas Losek mumps OMEPRAZOL, võtnud kaks nädalat ja ikka oksendab. Arst soovitas ka magama panna ja soolikas kõhtu ajada, sellega ei olnud me ise esialgu nõus. Proovidest tehtud täisveri,hormoonid,mingi tsöliaakia vms. ja mao ja siseelundite ultraheli. Teine probleem tal on juba alates vist 4elukuust pidev palavik 37,3-37,6 arstid väidavad see tal normaalne ja eripära lapsel selline...Kas on mingi väga suur oht kui ma ei lase oma pisikest magama panna ja soolikat sisse viia? Kas tegemist võib olla eluohtliku haigusega? Lapse sünnikaal 3010g , praegu 1aasta ja 25 päevaselt 8800g. Kas peaksin arstilt küsima rohte mis oksendamist ära hoiavad? Murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei selgu Teie kirjast kui sageli laps oksendab, kas seda juhtub iga päev või harva. Teie kirjelduse järgi võiks lapsel olla tegemist toidutagasivoolu haigusega ehk refluksiga, mille vastu võiks aidata Omeprazol. Kui selle raviga on oksendamine harvemaks jäänud, siis ikkagi ravi mõjub. Kuna Teie laps on allergik, siis oksendamine võib viidata ka toiduallergiale. Kui gastroenteroloog e. "sooltearst" peab vajalikuks seedetrakti uuringut ehk gastroskoopiat, soovitan Teil see ikkagi ära teha.
Kuidas Te mõõdate lapse kehatemperatuuri, kas pärakust või kaenla alt? Pärasoolest mõõtes ongi normaalne temperatuur kuni 37,6 kraadi. Kehatemperatuur võib lapsel olla veidi kõrgem ka magamise ajal ja vahetult pärast seda, müramise või jooksmise järgi. Miks Te üldse last kraadite, kas tema üldseisund on häiritud? Kas palavik on ühesugune sõltumata kraadimise kellaajast? Kas laps higistab ülamäära? Ilma vastuseid teadmata, ei saa ma kahjuks midagi otsustada.
Üheaastane laps kaalub keskmiselt 9-11 kg, seega Teie lapse kaal on õige veidi alla keskmise, aga jääb veel normi piiridesse.
Soovitan Teil uuesti konsulteerida laste gastroenteroloogiga ja rääkida talle ka teistest muredest ja kindlasti teeb arst kõik vajalikud uuringud.

Edu soovides,
Tiia Voor