Lampjalgsuse vältimine lapsel 31.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen kuulnud, et lapsel võib vale jalanõuga käimise tagajärjel kujuneda lampjalgsus. Mul on 1.5 aastane poeg, kelle esimesed jalanõud ostsime vastavalt soovitusele väikese kontsaga. Nende jalanõudega käib ta aga ainult väljas. Nüüd lugesin, et ka toas ei tohiks laps liikuda palja jalaga, sest sile põrand mõjub jalavõlvile halvasti. Kas ma peaksin talle soetama ka tubased jalanõud? Praegu olen märganud, et tal hoiab vasak jalg käies pisut sissepoole. Kas tegu võib olla areneva probleemiga? Laps õppis käima aastaselt.

Ette tänades,
Egle

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Enamusel beebidel on lampjalad ja tallavõlv kujuneb välja jalgade kasvu ja arenemise käigus. Lastel on tallavõlv lamedam kui täiskasvanutel ja talla pikivõlv suureneb spontaanselt elu esimese 10 aasta jooksul. Lampjalgsust ei saa diagnoosida enne 2 -3 eluaastat.
Praeguste seisukohtade järgi soovitatakse lampjalgsuse vältimiseks käia just paljajalu. Lapse jalanõu olgu aga elastne ja pehme tagamaks maksimaalseid liigutusi, et jalg saaks arenda normaalselt. Jalanõu olgu pigem natuke suurem kui väike ning fikseerivad jalanõud ei ole head, kuna piiravad jalgade vaba liikumist ja arengut.

Julget liikumist soovides,
Tiia Voor