Lapse peavalu 08.03.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
minul selline mure, laps kurdab vähemalt kaks -kolm korda nädalas et pea valutab ja käib ringi, lapse vanus on 5 aastat. Millest see võib olla tingitud, küsisin kunagi perearsti käest tema pakkus välja et võib olla väsimusest. Magama läheb ta õhtul tavaliselt 21.30-22.00 vahel ja tõuseb hommikul 07.10
lõuna ajal pidi ka lasteaias 1.5 tundi magama.

Ette tänades murelik lapsevanem

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Laste peavalu on tavaliselt kerge ja lühiajaline, aga võib korduda. Peavalu põhjusi on mitmesuguseid - viirusinfektsioonid, kõrva- ja põskkoopapõletikud, migreen, nn. psühhosomaatilised valud ja haruldased põhjused on kasvajad, ajuvedelikuringehäired, kõrge vererõhk. Migreen on tavaliselt ühepoolne peavalu, millega võib kaasneda pearinglus, nägemis- ja lõhnatajuhäired, oksendamine ning sageli on kellelgi peres ka migreen. Oluline otsuse tegemisel on järgmine informatsioon: millal peavalu algas, kui kaua peavaluhoog kestab, kui sageli tekib, kas valu on muutunud tugevamaks, kas laps katkestab oma tegevused peavalu tõttu, kust kohalt pea valutab, kas valuga koos kaasneb iiveldust, liikumishäireid jne. Kui lapse peavalu on lühiajaline ja kerge ega ei sega tema tegevusi ning pole süvenenud, siis laps lisauuringuid ei vaja. Aeglaselt algav, kuid järk-järgult süvenev peavalu vajab uuringuid. Küll aga võiks perearst kontrollida lapse tervislikku seisundit, kõrvu, kurku, mõõta vererõhku jne. Kui perearst leiab mingisuguse kõrvalkalde, siis suunab ta Teie lapse eriarsti juurde.

Lugupidamisega,
Tiia Voor