harv pissimine 21.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr.Voor. Kolme aastane tüdrukuke pissib harva(kl.11-20) ainult 2 korda ja seda ka siis,kui ise ta potile viisin.Joob minu meelest normaalselt.Söögi kõrvale piima,mahla, vett...Kas on põhjust muretseda?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Täpsema ülevaate saamiseks soovitan Teil mõne päeva jooksul üles kirjutada kui palju laps joob ja sööb, kellaajaliselt pissi kogused. Kolmeaastase lapse keskmine päevane vedelikuvajadus võiks olla 1,2 liitrit. Kui laps saab sellise hulga vedelikku söögi ja joogina, siis võiks laps käia pissil iga kahe-kolme tunni järgi. Harva pissimise põhjuseks võib olla suuremahuline ja lõtv põis ning laps ei tunneta, millal põis täis saab ja seetõttu käib harva potil ning pissib siis suure koguse. Siis peaksid vanemad ise selle eest hea seisma ja lapsele meelde tuletama, et ta käiks paari tunni tagant pissimas. Kui laps saab aga vähem vedelikku, kui tema organism vajab, siis käib ta ka harva pissimas, kuid uriini kogused on väiksed. Sel juhul peab laps lihtsalt rohkem jooma.
Kui peaks tekkima nt. kuseteede põletik, püksipissimine, öine voodimärgamine, vajab laps laste neeruarsti e. nefroloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor