6.5 kuulise poisi köha 18.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Meie 6,5 kuuline poeg köhib hommikuti peale sööki!
Meie lastearst kuulas ja vaatas teda ning ütles, et külmetusega tegemist ei ole.
Ta arvas, et köha võib olla peale piimasegu söömist ja tuleneda seedetraktist.
Palvikku poisil ei ole ja muid külmetusnähte ka mitte.
Ja köha esineb tavaliselt hommikul peale sööki.
Vahel oleme täheldanud seda, et hoides teda kätel vastu ennast, on tunda kuidas kõhust tuleb krooks ja peale seda poiss köhatab.
Samas ei tõsta me poega peale sööki kohe püsti, vaid laseme tal lamada.
Palun öelge meile mida peaksime tegema?

Ette tänades

Murelikud lapsevanemad!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjast kahjuks ei selgu, kui kaua aega on köha kestnud. Pikaajaliseks köhaks loetakse laste puhul köha, mis on kestnud ilma vahepausideta kauem kui kaks nädalat.
Kui Teile tundub, et köha tekib just pärast söömist, siis võib see olla tingitud toidutagasiheitest ehk refluksist. Imikutel on refluks üsna sageli esinev probleem, sest nende mao ja söögitoru vaheline lihas on ebaküps ja nõrgalt arenenud. Aitab just pärast sööki lapse püsti hoidmine, et väljuks õhk "krooks", mida laps alati süües koos toiduga makku neelab. Aitab ka peaaluse kõrgemale tõstmine, pannes padja madratsi alla.

Edu soovides,
Tiia Voor