Kaka püksis 09.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu poisslaps saab varsti 10 aastaseks. Umbes paar aastat tagasi hakkas juhtuma, et kaka tuli püksi alguses harva, hiljem järjest tihemini, nüüd juba iga päev (nähtavasti mitte kogu häda korraga aga natukese aaval kogu aeg). Varematel aastatel sellist probleemi ei ole olnud, püksi ei pissi ja öösel voodit ei märga. Olen mitmeid kordi küsinud, et kas sa ei jõua WC-ni või kas sa ei tunne, et häda on? Ütleb, et ei tunne ja ise väga õnnetu. Millega võib olla tegemist, mida peaksime tegema, kelle poole pöörduma ?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!
Kindlasti peaksite võimalikult ruttu abi otsima, sest poiss ju kasvab ja selle murega võib tekkida probleeme teiste lastega suhetes.
Sageli on pükste määrimise põhjuseks on allolev kõhukinnisus. Kas Teie laps roojab iga päev? Kui kõht on kinni, siis roojamasside väljutamine on raske ja ees on nö "punn", küll aga voolab sellest "punnist" mööda vedelam soolesisu, mille väljumist pärakust laps ei tunnegi. Nii tekib pükste määrimine. Kõhukinnisus on sage probleem lapseeas. Probleemi lahendamiseks peab muutma mitmeid asju, esiteks kindlasti söök ja jook. Kõhukinnisusega laps vajab piisavalt vedelikku 1-1,5 liitrit päevas, kuid vältima peab magusaid ja gaasilisi jooke. Söök peab sisaldama palju kiudaineid, mis suurendavad ja muudavad roojamasse pehmemaks ning kergendavad seeläbi soolestiku tühjenemist. Kiudaineterikkad on näiteks juurviljad, mustad ploomid, kliid, täisteratooted - leib, pudrud. Soovitatakse vähem süüa nisutooteid nagu sai ja manna. Vajalik on ka lapse piisav füüsiline aktiivsus, 10-aastasel poisil võiks olla päevas 1-2 tundi kehalist koormust. Kui dieedi ja füüsilise aktiivsuse reguleerimine jääb tulemuseta, siis peab lisaks appi võtma ka ravimid. Duphalac on hea rohi, tähtis on selle regulaarne kasutamine piisavas doosis, mille ütleb arst.
Võimalusel pöörduge konsultatsioonile laste gastroenteroloogi poole Tartus või Tallinnas.
Edu soovides,
Tiia Voor