toidumürgitus 2 aastasel poisil? vist 31.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

sõime lapsega kylas olles ca kl 8 ohtul punast kala,see oli kypsetatud,aga kylmikus moni päev olnud.maitse oli ok.öösel kl 4 paiku oksendas laps voodisse ja edasi oksendasime juba molemad kahe tunni jookul mitu korda.lopuks tuli vaid vedelikku välja.minul oli koht nii lahti nagu oleks pissinud,ainult,et vale kohaga.laps ei kakanud. siis magasime ca 6 tundi ja hommikul hakkas laps samamoodi kakama.vedel ja vahutav kaka,nagu piss.kakas nii ca 4 korda.soi hommikul jogurtit,aga oksendas kohe välja.hiljem väheke kypsiseid ja mustikakisselli.andsin kisselliga smectat talle.joi vett. see pysis sees.minul oli ohtul palavik ca 38,temal aga tuli see vastu ööd.andsin panadoli.öösel ärkas laps iga natukese aja tagant ja kysis juua. korra ka oksendas.täna hommikul olin mina terve,tema aga uimane ja pärast paari tundi ylevalolekut tahtis magama minna.sain talle ka lacto sevenit yhe tableti anda.hommikul soi kuivi kypsiseid ja joi vett.kummeliteed vottis natuke.gefiluse keefiri ei tahtnud. perearsti sonul on koik ok,aga ma ise olen mures.ta on muidu hästi elav ja kohati lärmakas laps.nyyd aga nagu äravahetatud.mida saaksin voi peaksin jälgima voi tegema,et tal parem oleks ja millal kiirabi kutsuma. kala on kindlasti välja oksendatud koik.kohugripp see pole,sest muu rahvas ymber terve,ainult meie kahekesi hädas. ette tänades, murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhulahtisuse ja oksendamise põhjuseks võis olla halb kala, aga veelgi tõenäolisemalt nn kõhugripp, mida tekitavad erinevad viirused nagu rota-, noroviirus. Kõhugripp ei peagi nakatama üheagselt kõiki pereliikmeid.
Kõhulahtisuse korral on kõige tähtsam jälgida, et ei tekiks organismis vedelikupuudust. Kõhulahtisuse korral kaotab organism vedelikku ja ka mineraalaineid (Na). Kui laps on muutunud loiuks ja pissimine muutunud harvemaks, siis on tekkinud vedelikupuudus. Sel korral aitab spetsiaalse soola-lahuse joomine. Apteegis on müügil Rehydron pulber, mis sisaldab mineraalaineid ja sellest saab valmistada joogi, lisaks sobib veel anda ka muid vedelikke (jogurt, tee, keefir, kissell). Vajaliku ööpäevase vedeliku hulga saate välja arvutada vastavalt lapse kaalule. Arvestades, et 2aastane laps kaalub keskmiselt 15 kg, vajab ta ööpäevas minimaalselt 1,5 liitrit vedelikku ja kui kõhulahtisus jätkub lisaks veel 200 ml.
Smecta ja LactoSeven aitavad roojamasse muuta paksemaks, kuid ei asenda vedelikupuudust. Seepärast on väga oluline lapse jootmine. Laps ei pea korraga jooma suurt kogust, sest ta võib oksendada, kuid juua tuleb pakkuda sageli.
Kui lapse seisund ei parane lähitundidel vaatamata jootmisele, peate pöörduma haiglasse.
Kõhulahtisuse korral on väga oluline ka käte pesemine, et vältida haigustekitajate edasikandmist.

Lugupidamisega,
Tiia Voor