Imikul toidutagasitulek või oksendamine 16.11.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meil pisipiiga 4,5 kuune ja tihtipealepärast söömist ajab toitu välja . Varem seda juhtus üliharva, aga nüüd tihedamini.Vahel kogused väikesed, aga on olnud ka suuremaid koguseid ja leian ise et see ei ole normaalne. Põhitoiduks on rinnapiim ja annan ka püreesid lisaks 2-3 teelusikat, kui ta tahab. Äkki ma muretsen liialt ise, et söök välja tuleb või on tal ikka mingi seedimishäire?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõige sagedasem oksetlemise ehk toidu tagasiheite põhjus imikul on söögitoru alumise sulgurlihase ebaküpsus st. et periooditi on sulgurlihas kenasti kinni ja siis jällegi mitte. Sel juhul tuleb toitu maost söögitorru tagasi (gastroösofageaalne refluks). Viimane on imikutel sage ja esineb ligi 2/3-l. Teisel elupoolaastal väheneb refluks enamusel imikutel, kuid kaugelt mitte kõigil. Enamus gastroösofageaalse refluksiga imikuid võtab kaalus hästi juurde, on rõõmsad ja aktiivsed. Ainult vanemad on murelikud. Vahel väga harva tekitab refluks imikul söögitoru limaskesta kahjustuse ja kehva kaaluiibe. Kui toidu tagasiheide on sage, võiks imiku voodi peapoolset osa pisut tõsta, Ka vähendab toidu tagaisheidet paksem toit. Apteekides on koguni müügil paksenev imiku piimasegu. Ka püree ja pudru menüüssetulek vähendab toidu tagsiheidet. Väga harva on vaja kasutada ravimeid. Seega- toidu tagasiheide on imikutel sage, väheneb vanusega ja kui kaaluiive on hea, siis ravimeid ei kasutata.
Parimate soovidega
Heli Grünberg