Lutipudeli kaaries? 23.09.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu aasta ja 8k tütrel on neljal ülemisel esihambal kollakas-pruunikas katumoodi ollus vastu igeme serva. Selle all on hamba vaapa tekkinud ˇjuba väike lohk.Me üritame küll igasuguste nippidega pesta regulaarselt hambaid,kuid lapsele on see senini väga vastumeelne.Ta vaid närib hambaharja. Laps pole saanud juua siiani peale rinnapiima ja puhta vee. Ka pole kunagi kasutanud ühiseid sööginõusid.Aegajalt on ta küll saanud maiustusi. Rinnaga toitmine oli väga tihe, terved ööd läbi kuni 18 elukuuni. Kas see võib olla kaaries ja kui on,siis kui kriitiline on hetke seis? Mingeid hammaste lagunemise märke pole. Millised on ravivõimalused?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Tõepoolest on kaariest piimahammastel sagedamini neil, kes joovad veel üle 1a. vanuseltki lutipudelist piima või mahla (pidev hammaste kontakt piimasuhkru või puuviljasuhkruga). Ka rinnapiimaga sage toitmine(sageli korduvalt ka ööseti) teisel eluaastal, hoiab hambad pidevas kontaktis piimasuhkruga ja soodustab kaariese teket. 1a. ja 8 kuune laps ei vaja enam üldse öist toitmist. Pöörduge hambatohtrite poole, ainult nemad saavad ravi osas head nõu anda. Soovitaksin ka lapse rinnast võõrutada.
Edu!
Heli Grünberg