Lõge 20.09.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere lgp. dr. Heli Grünberg!

Minu 7 kuusel tüdrukul on lõge sisse vajunud. Käisime ka arstil, arst arvas et vedelikupuudus, küsis et kuna laps viimati jõi ja sõi ja kas alles tõusis, laps oli siis enne arstile minekut joonud 1.5 h ennem ja vahetult enne minekut magas ka. Kas võib olla see lõgeme vajund olek tingitud ikka vedeliku puudusest? Laps saab mul korralikult juua, mähkmed on täis. Kaks nädalat oli lapsel tugev kõhulahtisus , kakas umbes 8 korda päevas, see oli tingitud ebasobivast lisatoidust (õunast ploomist), kas see lõgeme vajumine võib äkki olla selle suure kõhulahtisuse tagajärg, nüüd lapsel kõht korras juba nädal aega. Arst palus tagasi tulla 2 nädalapärast, aga jäin siiski natuke murelikuks. Mida see lõgeme lohus olek veel võib tähendada, peale vedelikupuuduse?

Tänan vastuse eest!

Jaana

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kui laps on rõõmus ja aktiivne, sööb, joob nii nagu enne kõhulahtisuse perioodi ja mähkmed on märjad, siis vedelikupuudust enam ei ole. Nö aukus lõgeme põhjuseks on vedelikukaost (oksendamine ja/või kõhulahtisus) tingitud organismi vedelikupuudus. Viimasest annab märku vähene pissimine, aukus ja silmad ning lõge, loidus või rahutus, janu, kaalulangus. Väga harva on vedelikupuuduse põhjuseks haigused, millega kaasneb väga suur pissikogus. Kirjelduse järgi ei tundu Teie lapsel hetkel küll "kuivuse" ilminguid olevat. Lõgeme tasapind on tavaliselt pisut allpool koljuluude tasapinda ka täiesti tervel lapsel.

Parimate soovidega
Heli Grünberg