Aastase lapse toidulaud 29.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 14 kuud vana. Kuna pidevalt on vaidlusi lapse vanavanemate ja vanavanavanematega tema menüü suhtes, otsustasin spetsialistilt küsida. Kuidas valmistatud liha peaks lapsele pakkuma? Millist kala? Kas keeduvorst, suitsuliha ja grillvorstid on sellises eas sobivad? Kuidas suhtuda igapäevasesse maiustuste andmisse? Kringel, saiakesed, kommid? Olen väsinud vaidlemast ja sooviks must-valgel näidata, mis sobib, mis mitte.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
1a.2 k. laps sööb sama toitu, mida peregi. Menüüs peab kindlasti olema liha, sest liha on ja jääb parimaks raua allikaks. Sobivad taine sealiha, kanaliha, loomaliha. Liharoogade valmistamistehnika on rohkem küll kokaraamatust vaadata. Väikelapsele sobib rohkem hautatud liha või praeahjus küpsetatud liha ja kui on allergiline laps, siis ilma maitseaineteta. Keeduvorst, viiner, sardell ja suitsuvorst, suitsusink väikelapsele ei sobi, liha nad ei asenda. Viimastes on lisa- ja säilitusaineid ning vähe liha. Kõik meil müügilolev kala sobib. Ja jällegi, osadel allergilistel lastel on allergia ka kalale. Maiustused igapäevaselt ei ole hea mõte. Maiustusi ei tohiks kindlasti anda toidukordade vahel, sest siis sööb laps laua juures vähe. Hambaarstid soovitavad teha maiustustepäevaks näiteks pühapäeva ja siiski võiks laps maiustusi saada mõistlikus koguses.
Edu!
Heli Grünberg