kõhukinnisus 29.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp. doktor.
Mure väikese 3 aastase tüdrukuga, kellel probleem kakamisega. Asi sai alguse umbes kaks kuud tagasi, kui kõht oli kinni ja kakada oli valus. Oleme konsulteerinud mitme arstiga, kasutanud guttalaki, duphalakki,mikrolakki, kuid see on olnud kõik väga väikese efektiga, tal on lihtsalt hirm ja ta suudab kakamist lihtsalt kinni hoida. Viimasel kuul oleme teinud ka klistiiri, sest muu ei ole enam aidanud. Kõik kellega oleme konsulteerinud, ütlevad, et tegemist on psühholoogilise robleemiga ja et olukord normaliseeruks, selleks võib aega minna kuni pool aastat. Lapse söögiisu on hea, mängib, on lõbus. Kõht vahetevahel küll valutab, aga kui gaasid välja tulevad on jälle kõik korras. Mida edasi teha, kuidas teda aidata, et see kõik normaliseeruks kiiremini. Kui ohutu on klistiiri tegemine, kas sellest võib tekkida sõltuvus? Tänan juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Selles vanuses nagu Teie tütar, tekib suhteliselt sageli tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Selliselt kujunenud kõhukinnisuse korral tuleb, vaatamata Teie senistele ebaõnnestumistele, eelistada kõhukinnisuse lahendamisel nö suukaudset lahendit. Klistiire, Microlaxi kasutada ainult siis, kui tihedat roojamassi on kogunenud hulgaliselt ja roe "pakendunud". Vaatamata senisele ebaedule on põhimõte kõhukinnisuse lahendamisel ikkagi lastele sobivate lahtistite kombineerimine ja efektiivse (lahtistava) annuse otsimine eesmärgiga saada roe nii vedelaks, et laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral potikartus kaob ja laps on nõus varem või hiljem potile istuma.
Kuigi olete kasutanud Duphalaci, prooviks uuesti. Duphalaci annus võis olla ehk vähene või kasutusaeg lühike. Duphalac ei imendu seedetraktis kusagile ja annust võib suurendada ilma kõrvaltoimeid kartmata. Ka võib Duphalaci kasutada suhteliselt pikka aega nt. kuu ja isegi rohkem järjest. Kuid kogemus on selline, et osadel kõhukinnisusega lastel ei annagi Duphalac üksi efekti. Sel juhul kombineeritakse näiteks lühiaegselt Guttalaxiga (5-6 päeva). Võimalusi on veelgi. Toiduainete valikust, mis võiksid kõhukinnisust leevendada, olete tõenäoliselt teadlik.
Mida siis teha, probleem püsib vaatamata Teie pingutustele. Pikaleveninud ja esialgu raskesti lahendatavana tunduvatel juhtudel on parim variant päevastatsionaar. Nõustada saavad siis nii gastroenteroloog kui ka lastepsühholoog jt., saab selgitada lapse toitumusharjumused. Probleem laheneb, aga vahel kulub tõesti nädalaid! Kui elate Lõuna-Eestis, võtke palun ühendust dr. T. Rägoga, tel. 7 319 572. Päevastatsionaari on vajalik ka perearsti saatekiri. Teine võimalus on konsulteerida last laste gastroenteroloogiga ambulatoorsel vastuvõtul. Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts ja Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo.
Edu!

Heli Grünberg