Lastehaigused 28.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mure selline. Kuni 1,5 aastaseks saamiseni polnud lapsel mingeid allergiaprobleeme. Siis oli tal mingi kõhuviirus ja seoses sellega range dieet. Kuna isu oli ka väga kehv, andsime jõmmile mõnel korral kaneelisaiakesi, mida ta väga tahtis, korra sai ka maisipulki, mida sõi väga isukalt. Ei tea, kas sellest, aga tekkis reljeefne lööve, lausa tursunud vorbid: näol välisõhuga kokku puutudes, pepul ja jalgadel, kui toas potile sai panna - seega toaõhuga kokkupuutes. Lööve polnud pidevalt peal, n.ö. tuli ja läks, sõltuvalt õhuvahetusest. Raviks sai Zyrtecit 7 päeva - hommikul 3, õhtul 4 tilka. Kõik nähud kadusid vast nädalaga.

Mõne nädala pärast tekkis üle keha peen punasetäpiline lööve. Kahtlustasime, et on mingi nakkushaigus, sest lööve oli püsiv, ei reageerinud millelegi. Arst arvas, et on nõgestõbi ja määras jälle Zyrteci. Loobusime vannivahust, hakkasime vältima toidu sees vaniljet, sest ta oli saanud just vaniljepudingit. Teisest küljest, kuna laps on kasvanud põhiliselt RPA peal, oli ka see mingil ajal vaniljemaitseline ja probleeme polnud.
Lööbe taandumisel jäi nahk ketendama, oli kare. Sõrmeotsad ja varbad ajasid nahka. Siis ütles tohter, et ju olid sarlakid. Kurgust võetud proov enam mingit kokki ei näidanud. Tagantjärgi taipasime, et lööbe ajal oli tal ka kurk valus.
Last näidati ka nahaarstile, aga siis oli nahk juba korras ja mingeid allergiateste ei tehtud.

Praegu on laps 1 a ja 9 kuune. Pidevalt kipub pead ja kõrvu sügama. Peapesemiseks kasutame aeg-ajalt (mitte iga vanniskäigu ajal) Eucerini karbamiidisisaldusega shampooni, ihupesuks Flora lasteseepi. Et peasügamine on eriti õhtuti ja öösel, sai umbes nädal anda Zyrtecit ainult õhtuti (4 tilka). Siis tekkis ka nahale veidi ketendav lööve ja laps sügab ennast. Lastearst ütles, et ju ikka piparkoogid, mida ta tõiesti kuigipalju sõi. Nüüd on Zyrtecit saanud nii hommikul kui õhtul nädal otsa, aga seis on praktiliselt endine. OLeme püüdnud vältida nii vaniljet, kaneeli kui teisi vürtse ja muidugi ka kakaod ja shokolaadi. kommi ta isegi ei oska tahta. Küpsistest oleme andnud vaid kroketeid ja loobusime ka kõrsikutest, milles on veidi vaniljet.

Nüüd on mul 2 konkreetset küsimust:
1) Kui palju (kui kaua) võib Zyrtecit anda, kas on ohtlikke kõrvalmõjusid? Kas on võimalik, et organism harjub sellega ära? Miks muidu rohuvõtmise perioodil vaevused ei kao?
2) Kas oleks vajalik ikkagi lasteallergoloogi konsultatsioon, mida meie oma tohter pole välja pakkunud? Millest see kõik on tingitud? On see võimalik, et põhjus on mingis igapäevasemas toidus? Kas piimaallergia võib tekkida nii hilja?

See allergik on muidu tubli poisslaps, kaalub praegu ca 15 kilo, sünnikaal oli 4,63 kilo. Elab Tartus.
Tänan juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kogu Teie lapse lugu lugedes tundub küll, et laps on allergiline. Olete juba päris mitmed võimalkud allergeenid toidust välja jätnud. Allergeene on aga palju ja mõnda neist võib laps ikkagi jätkuvalt saada. Selles vanuses nahalööbe põhjuseks valdavalt toidus olev allergeen. Piimavalk võib allergianähte põhjustada peamiselt esimesel eluaastal. Teisel eluaastal taandub piimavalgu talumatus 80%-l, kel esimesel eluaastal piimavalgu allergia oli. Seega piimavalgu allergia on teie lapsel vähetõenäone. Zyrtecil ei ole, erinevalt paljudest ravimitest, päris kindlat ravikuuri pikkust määratletud. Kõrvaltoimeid on suhteliselt harva. Kuna lööve püsib vaatamata sellele, et laps saab Zyrtecit, tuleb otsida võimalikku allergeeni. Enamasti on lisaks suukaudu saadavatele allergiaravimitele vaja ka nahakreeme ravimitega ja nahka niisutavaid kreeme. Teie lapsel on olnud nahalööbeid juba korduvalt, võimalik allergiatekitaja ei ole selge, lööve ei taandu- seega vajaks laps laste- allergoloogi konsultatsiooni. Selleks ongi lastekliinikus allergiakeskus. Kindlasti on perearst nõus lapse allergiakeskusesse saatma. Registratuur 7 319 100, dr. Kaja Julge või dr. Mari Kivivare. Kui järjekord pikk, lapsel lööve-sügelemine intensiivsed, saab perearst ise panna ka erakorralise konsultatsiooni aja. Infoks veel ka niipalju, et Kliinikumis on võimalik ka tasuline konsultatsioon, kui ei ole saatekirja või kui konsultatsiooni kiiremas korras soovib lapsevanem.
Registreerimine ka sel juhul eelpooltoodud telefonil.
Kui vajate lisainfot, võtke minuga ühendust telefonil 7 319 573.

Parimate soovidega

Heli Grünberg