miks laps ei taha süüa? 08.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mu tütar on 1,9 aastane ja ei taha üldse süüa. Rinda sai 7 kuud, edasi hakkasin andma piimasegu. Alguses NAN1 ja siis NAN2, mida ta joob siiamaani isuga. Joob ka tavalist poepiima. Ta näksib küll kõike, aga korralikult pole juba peaaegu 6 kuud söönud. Oleme teinud ka vereproovi, mis on korras. Kas see on tema vanuses normaalne, et ei taheta süüa. Ta on väga energiline laps ja pole ka haige olnud. Mida teha, et teda sööma panna? Palun andke nõu. Aitäh

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõige sagedasem isutuse põhjus teise eluaasta lastel on rohke joomine. Üliharva on isutuse põhjuseks haigus. Teise eluaasta lastel kipub sageli joomine toimuma veel lutipudelist ja seetõttu juuakse 1,5-2 liitrit ööpäevas piima/piimasegu/mahla/morssi. Viimane kogemus isutu 2-aastasega-piim lutipudelist ligi 3 liitrit ööpäevas!
Teie laps hakkab sööma, kui seate sisse kindlad söögiajad ja kui laps joob veel lutipudelist, tuleb lutipudelist loobuda. Söögikordade vahel ei anta mitte midagi. Ka piim või piimasegu on söök ja viimaseid antakse ainult söögikorra ajal toidu kõrvale ja tassist. Samuti on mahlaga-ainult söögi kõrvale ja tassist. Piima/piimasegu kogus, mida laps selles vanuses võiks saada, on 500-600 ml päevas.
Öine söötmine ei ole selles vanuses vajalik. Kui laps sai senini veel öösel lutipudelist piima/piimasegu või mahla- tuleb sellest loobuda. Lutipudelist võõrutamine võtab aega 2-3 (öö)päeva ning need 2-3 päeva ei tohiks järele anda ja võin ka öelda, et laps jonnib sel ajal rohkem ning nõuab piima-pudelit.
Kui lapsel on kindlad söögiajad, toidukordade vahel ei saa ta jooki-sööki ning öist piima/mahla joomist ei toimu ja kõigele sellele vaatamata on isutu, võtke palun uuesti ühendust.

Edu soovides

Heli Grünberg