Hgb ja imiku toit 03.08.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.Käisime lapsega arsti juures kui laps oli 4kuune.Arst vaatas,et laps on kahvatu ja määras pojale vereanalüüsi.Hgb näitas 110.Siis arst ütles,et lapsele tuleb anda maasikaid ja porgandimehu ja palus uuesti tulla 10päeva pärast.10päeva pärast,aga näitas hgb 107.Siis arst kirjutas pojale Tothema mida poja keeldub joomast.Kas see on halb kui hgb on madal ja mida see endaga kaasa toob.Arst ütles,et laps suur vaja lisatoitu andma hakkata(4kuuselt kaalus 7,510kg).Öö-päevane rpa kogus 0,500ml ülejäänud siis kartul,porgand ja pudrud(va mannapudru) pudru teha veega,aga laps keeldub veega putru söömast.Teen siis nii,et panen suurema osa vett ja siis piima otsa(poe piima).Siis sööb.Kas ma talitan õigesti kui ma lapsele neid asju süüa annan,sest tuttav kes elab Tallinnas ja kellel on sama vana laps annab ainult rpa-jat.Tema lapse arst ütles,et selles vanuses pole muud vaja.Keda siis uskuda.Veel selline probleem,et laps on sellest porgandimahla joomisest natuke kollaseks läinud,ega see paha pole,sest oma arst kül midagi ei öelnud kui ma talle last näitasin.Kas ma peaksin porgandimahlaga natuke vahet pidama?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Praegusel hetkel on Eestimaal veel piisavalt palju segadust imikute toitmise ja toitmise nõustamisega. Aga küllap lähimate aastate jooksul asi paraneb ja toitmisvigadest tingitud raupuudusaneemia väheneb. Tõepoolest piisab imikule 6-kuuseks saamiseni ainult rinnapiiimast. Pärast seda ei kata rinnapiim enam üksinda raua ja ka mõnede teiste ainete vajadust. Lisatoit võib menüüsse tulla mitte varem kui 4-kuuselt ja mitte hiljem kui 6-kuuselt. 4-kuuselt soovitame lisatoitu neile, kel on mõningaid seedeprobleeme ja ka neile imikutele, kellel on ehk väga hea kaaluiive ja tundub, et rinnapiimast jääb väheseks. Esimene lisatoit võib olla juurviljapüree, puuviljapüree ning vähese kaaluiibega lastel puder. Esimeste teraviljadena sobivad gluteenivabad ja harvem allergiat põhjustavad tatar, riis, hirss, mais. Järgmistena lisanduvad kaer, rukis, viimasena nisu. Pudru valmistamisel kasutatakse kas rinnapiima või imiku piimasegu. Piimasegud baseeruvad küll lehmapiimal, kuid on rauaga rikastatud. Lisatoitu antakse lusikaga. Mahladega alustatakse teisel elupoolaastal st. 6.-elukuust. Mahla antakse 100-120 ml päevas toidu kõrvale ja tassist. Kui anda porgandimehu iga päev ja suures koguses so. 100 ml ja rohkem, lähevad lapse peopesad ja nina kollakaks. Kuidas Teie konkreetselt oma last peaksite toitma? Vaadates poiste kaalukõverat, selgub, et Teie poja kaal on õige pisut üle keskmise, aga mitte ei paista veel ülekaalulisust. 4-kuune poiss on ülekaaluline, kui tema kaal on > 9kg. Nii et tegelikult pole kaaluga mingit probleemi. Päris tavaline kaal selles vanuses. Porgandimahla selles vanuses laps veel ei vaja, vähemalt vähendage kogust ja kui soovite edasi anda, siis paar korda nädalas ja mitte üle 100 ml päevas. Porgandikollasus ohtlik ei ole, koormab maksa ja taandub kiiresti niipea kui porgandimehuga vahe teete. Hemoglobiin on tõesti madalapoolne, kuid kehvveresust ehk aneemiat ei ole veel alust diagnoosida. 2. elukuul on hemoglobiin normaalselt kõige madalamas väärtuses terve elu jooksul - 95 g/l on alumine piir. Pärast seda hakkab hemoglobiinisisaldus veres tasapisi suurenema ja 6. elukuuks on alumine piir 110 g/l. Kahjuks napib andmeid- millised olid teised näitajad veres ja kas poiss oli näiteks enne vereanalüüsi terve? Ka infektsioonide põdemine võib hemoglobiini lühiaegset langust põhjustada. Tundub, et rinnapiima on vähevõitu- umbes 500 ml/päevas. Jätkake lisaks juurviljapüreega ja kui poiss saab 6-kuuseks lisage juurviljapüreesse liha (sea-, vasika-, kanaliha ja kala). Liha peenestatakse ja esialgne kogus on 10-20 g päevas, edaspidi orienteeruvalt 30-40 g päevas. Liha on ja jääb kõige paremaks raua allikaks.

Edu soovides

Heli Grünberg