cuuli bakter 11.06.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

minu üheksa kuusel tütrel tekis kõrge palavik, kestis kolm päeva. Pele palavikku kadus söögiisu. perearsti uuringutel leiti uriinis cooli bakter, mida ravisime kuu aega ega allunud mitmele rohule (amoxicliin, gentomytiliin ja cefuroximum) kolmanda rohuga vist saime jagu. Kuidas selline bakter tekib?Kuidas hoiduda selle bakteri tekkest?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kirjelduse järgi oli lapsel tõenäoliselt äge neerupõletik e. püelonefriit (kõrge palavik, uriinis põletikurakud ja mikroob ning kõrged põletikunäitajad veres). Ägeda neerupõletiku tekitaja on valdavalt koolibakter (E. coli). Koolibakter satub lahkliha piirkonda soolest roojaga. Ainult osadel koolipisikutel on jalakesed, mille abil miktoob saab liikuda põide ja sealt edasi mööda kusejuha ülesse st. neeru. Ka peab kuseteede limaskestaga just sel mikroobi tüvel heas sobivus olema. Just tütarlastel on head anatoomilised eeldused mõnede koolibakterite tüvede levikuks neeru. Poeglastel on ägedat neerupõletikku tunduvalt harvem. Sageli arvatakse, et külmetamine on neerupõletiku põhjuseks. Põhjuseks on aga peamiselt koolibakteri mõned tüved. Kindlasti vaadati lapse neeru-kuseteid ka ultraheliga ja uriini väljavool oli vaba. Sagedamini on neerupõletikku neil, kellel on kas uriini äravoolu häireid või uriini tagasivoolu põiest mööda kusejuha neeru (refluks). Pärst neerupõletikku vajab laps uriinianalüüside jälgimist 3 kuud. Samuti on vaja teha kohe uriinianalüüs, kui peaks tekkima palavik, samas aga nohu-köha ei ole. Äge neerupõletik kipub korduma ka neil, kellel kuseteedes uriini äravoolu takistust ei ole.

Head tervist soovides

Heli Grünberg