Kõhukinnisus 19.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, Olen 2a. lapse ema, meil on viimasel ajal probleemiks kõhukinnisus.
Hakkas see kõik kuskil eelmise aasta lõpus, kui lapsel oli kõht kinni ja tal oli valus kakada. Kaka oli nii kõva, et pidime kakajunni nö välja raiuma ja nii ka ülejärgminepäev, lapsel tuli lausa verd ja limagi, aga siis saime sellest üle. Nüüd on mai käes on läinud üle 6kuu mööda ja jälle oleme hädas. Lapsel on kaka nii kõva, et tal on valus kakada. Nutab lausa valust, kui kaka ära tuleb on kõik ok, aga just see kakamine ongi see probleem, nüüd on 2 päeva sellega probleem olnud ja kaka on suur ja kõva.
Soovikski abi, et mis teha. Mul endal on ka pigem kinnine kõht st. et kaka siuke kõvem. Osaliselt vist mõjutavad ka geenid? aga mida teha, tean et toiduvalikut peab sättima, aga ma polegi eriti talle selliseid toite andnud nagu riis, muna jne. aga kas peaks ka arsti juurde pöörduma? Millise arsti siis? Perearstist tean et kasu pole.
Samas ostsin kalamaksaõli ja annan seda igapäev. See küll otseselt ei tee kõhtu lahti, tal on küll muu otstarve jaoks, aga ta on ju õli ja peaks nagu aitama või teen valesti? Ei oska enam midagi teha, nii halb on last vaadata, kui tal valus - muidu tubli potilkäija. Oleks kena kui vastaksite ja annaks mõned nipid kuidas saaks kõhukinnisusest lahti või et see kaka pehmem oleks.
Praegu on tal nagu ümmargustest pabulatest koosnev kõva junn ja suur ka, peaaegu nagu suurel inimesel juba!

Aitähh,
Lugupidmaisega,
Tiina 2a. tütre ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Lastel, nii nagu nagu täiskasvanutelgi, on kõhukinnisus suhteliselt sage probleem. Kõigepealt- niisuguse kõhukinnisuse korral nagu Teie lapsel hetkel tundub olevat,
tuleks esmalt mikrolaxi klüsmiga saada nn. "kork eest ära". Vahel ei saa isegi muidu, kui klistiiritame haiglas mõned korrad. Seejärel võiks 4-5 päeva kasutada Guttalaxi 5-6 tilka õhtul ja järgnevalt Duphalaci esialgu 10 ml (2 teelusikatäit) hommikuti. Duphalaci võiks anda esialgu kuu/poolteist järjest. Duphalacil ei ole nn. ülemist piiri. Kui 10 ml hommikuti ei anna effekti, võib annust suurenda ja anda 15 ml. Menüüs peaksid olema leib, juur- ja puuviljad ja laps peaks rohkem jooma. Hästi sobib näiteks mehu. Jogurti sisse võiks peita ka näiteks teelusikatäie kliisid. Oluline on, et laps saaks kiudaineid. Kui kõhukinnisusest kuidagi jagu ei saa, vajaks laps lastearsti nõu ja abi. Maakonnahaiglates on lastearstid, kellel on enamasti ka konsultatsiooniajad. Tallinna ja Tartu Lastehaiglas on lastearstid- gastroenteroloogid (mao-soolehaiguste arst), kellega saab konsulteerida. Kindlasti on perearst nõus saatekirja andma, kui probleem ei lahene. Saate tulla ka minu vastuvõtule, kui elate Lõuna-Eestis. Registratuuri telefon 7 319 100
Edu soovides

Heli Grünberg