lapse madal hemoglobiin 13.05.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen mures oma lapse hemoglobiini pärast. 2005 jaanuaris käisime perearsti juures tehti vereproov, kuna laps ei söönud korraliklt. Hemoglobiin oli siis 131, läks paar kuud mööda tehti uuesti kuna oli olnud külmetushaiguseid korduvalt ja keskkõrva põletik, siis oli hemoglobiin 121, nüüd kui vahetasime seoses elukoha muutusega perearsti tegi uus perearst 2005a mais uue vereproovi ja hemog.oli nüüd ainult 116 ja punaste vereliblede hulk veres oli ka lubatust madalam. Mis võib olla sellise languse põhjuseks, kas mingi haigus mida pole avastatud? Laps on 3aastat ja 9kuud vana, käib lasteaias, sööb vahelduva eduga, ükskord sööb korralikult teinekord ei söö terve päev praktilisel midagi ainult näksib, pikkust on tal praegu 97-98cm kaalub 16,3kg kas peaksin arstiga sellel teemal veel konsulteerima, arst ise väidab et pole hullu midagi, Sooviksin teada teie arvamust selle kohta. Teid ette tänades murelik lapsevanem.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Teie lapse vanusgrupi hemoglobiini väärtuse normi piirid on 115-135 g/l. Hemoglobiin 116 g/l on küll normi alumise piiri lähedal, aga kehvveresuseks seda küll veel lugeda ei saa. Kirjast ei selgu küll, kas Teil on poeg või tütar. Vaatasin tütarlaste kasvukõveralt, kuhu jääb lapse pikkus ja kaal- mõlemad jäävad täiesti keskmise lähedale. Ka poeglastel jäävad toodud pikkus ja kaal pisut alla keskmist, kuid ei ole mitte alumisest piirist väljas. Tundub, et praegu küll muretsemiseks põhjust ei ole. Sel päeval, kui laps korralikult ei söö vaid näksib, ei annaks lapsele toidukordade vahel mitte midagi- ka mitte mahla, kommi ega küpsist jms. Vahel see aitab. Toidukord on toidukord. Vahepeal on täielik paus. Kuna hemoglobiin on madalpoolne, on oluline, et lapse toidumenüüs oleks pea iga päev natuke liha. Väikelapseea kõige sagedasem madala hemoglobiini põhjus on rauavaene toit st. enamasti, et laps joob rohkelt piima (liiter ja rohkem päevas) ja sööb muud toitu, sh ka liha, vähe. Loomulikult ei ole rauavaene toit ainuke kehvveresuse põhjus.

Parimate soovidega

Heli Grünberg