pepuvahe punane 23.04.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure selline.
Hetkel on tüdruk 3-aastane. Juba pisikesest peale on lapsel olnud probleeme, et pissu ja pepu vahelt punetab. Laps on ka allergiline ja perearst on asja selle süüks ajanud, et antud piirkond olevat lihtsalt mõnel tüdrukul väga õrn.

Kuu tagasi tekkis tupest õrn voolus, aluspüksid olid õhtuks pisut määrdunud (kollakas-rohekas). Andsin lacto seven tablette, läks päremaks. Perearst tegi uriiniproovi, see näitas (perearsti väitel) vulvas põletikku. Raviks määrati Zinnat antibiootikum ja klotrimasol salv. Tundus nagu oleks probleem vähemaks läinud. Kuigi vist AB-st, tekkis lapsel seitsmendal päeval soolestikuga probleem, mida varem kunagi pole olnud - kakas lima (minuarvates vere kiududega) ja kurtis kõhuvalu.

Täna jälle laps nuttis - pissu ja pepu vahe punetasid. Tupest tuleb natuke valget värvi voolus, kui õrnalt nagu vajutada.
Peseme veega, üritan pesta ka intiimpesu vahendite ja LACTACYD FEMINA GÜNEKOLOOGILIsE LAHUSega. Laps on aga muutunud juba üsna tõrjuvaks selle toimingu vastu. Ja selle piirkonna puhastamine käib sageli suure nutuga - tekkinud on nagu hirm juba, kuigi katsume asja hästi rahulikult ja diskreetselt läbi viia.
Perearst oletab, et voolust võib põhjustada allergia pesupulbri vastu.
Punetava pepu teeb hommikuk paremaks beebipuuder. Kasutanud oleme ka bebanthen kreemi, linola fet kreemi, aloe vera kreemi.

Kuidas last aidata? Kuidas suhtuda sellesse vähesesse voolusesse? Jne?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Püsival vulviividil on päris mitmeid põhjusi. Kõigepealt- pesemisega ei ole Te liialdanud. Sage seebiga pesemine, eriti kui kasutatakse bakteritsiidset seepi, võib olla üks vulviidi põhjusi. Põhjuseks on normaalselt naha pinnal olevate mikroobide hävimine. Viis, kuidas pesete, on sobiv. Ka intiimpesu vahenditega pole vaja pesta iga päev.
Vooluse ja välisgenitaalide pikka aega kestva punetuse põhjuseks võib olla ka seen.
Vahel on probleemi põhjustajaks mitte üldse seen või bakter vaid haigus, millega kaasneb koldeline limaskesta õhenemine (ei koorma Teid haiguse nimega) või valged ketendused. Enne kui uute salvidega katsetada, tuleb siiski põhjus selgitada. Enamasti ei ole vajadust kasutada antibiootikume suukaudselt. Voolusest tuleks võtta külv nii mikroobidele kui seentele. Minu kogemus on küll kinnitanud seda, et kõige õigem on pöörduda laste nahatohtri (dermatoloogi) vastuvõtule. Siis saab selgust, kas põhjuseks võiks olla mikroob, seen, limaskesta õhenemisega kulgev haigus lihhen või koguni psoriaas. Kui elate Lõuna-Eestis, pöörduge palun dr. Terje Kuke vastuvõtule. Registratuur 7 319 100.
Heade soovidega ja edu soovides
Heli Grünberg
Heli