lapse kasv 20.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu vanem poeg on viie aastane ja meil selline küsimus? Sündides oli ta 51 cm pikk ja kaalus 3250g Kogu aeg on ta ilusti söönud ja kasvanud. Nüüd sellel aastal detsembri kuus avastasin, et laps on meeletult kõhna. Küsitlesin lasteaias kasvatajaid kuidas poiss sööb. on ainuke laps kes küsib topelt portse. Hakkasime teda siis mõõtma ja selgus et poeg oli aastaga kasvanud 10 cm kas selline kasvu kiirus on normaalne. Praegu on poeg 1m ja 20cm pikk ja kaalub 21kg ja 500g.
1aastaselt- 12kg ja 79 cm
2aastaselt- 13 kg, 500g ja 88 cm
3aastaselt- 17kg ja 103,5cm
4aastaselt-19,5kg ja 1,10 cm
5aastaselt-21,5kg ja 1,20 cm
Laps sööb isukalt vahel isegi suuremad portsud kui ma ise. On selline kiire pikkuse viskamine normaalne ja just see et ta selle juures nii kõhna on. Või tegu on mingi haigusega?
Ette Tänades muretsev ema.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Joonistasin Teie poja kasvuandmed kasvukõverale. Lapse kasvu-kaalukõverat olete tõenäoliselt näinud ka oma perearsti juures.
Pikkus kipub üle keskmise ja kui vaadata poisi pikkusele vastavat kaalu, siis on see keskmise lähedal. Seega ei ole ta oma pikkust arvestades kõhn. Selles vanuses poisid kasvavad 6-7 cm aastas. Üks kasvukiiruse mõjutajatest on ka vanemate pikkus. Vanemate pikkuse andmed tuleb kanda samuti kasvukõverale. Nende järgi on näha, kas poiss kasvab selles vahemikus, mis vanemate pikkuse järgi tuleb. Poole aasta pärast tuleks uuesti mõõta ja hinnata, kas pikkuskasvu juurdetulek jätkub samas tempos või veelgi kiiremini.
Parimate soovidega
Heli Grünberg