laps minestas 28.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

10 aastane tytar minestas koolis. varem pole midagi taolist juhtunud. kõhu tyhjusest ei saanud see olla, sest hommikul ta sõi ja koolis söögivahetunni ajal samuti. koolistressi nagu pole. sööb ta muidugi kehvalt, pikkus kaal 136/26, mis pole just palju. kas see võib olla algava diabeedi tunnus? peaxin pöörduma arsti poole või võib see olla mingitest ealistest muutustest tingitud?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt oleks vaja lisainfot- kas minestamine tekkis paigalseismisel või koormusel (trepist ülesminekul, kõndimisel jms)? Sünkoop e minestamine tekib kõige sagedamini seismisel. Kui minestamine tekkis füüsilisel koormusel, oleks kindlasti vaja laste südamearsti (kardioloogi) konsultatsiooni. Minestamine ei ole algava diabeedi tunnus. Diabeedi alguse märgiks on rohke joomine ja pissimine, sageli ka öösel. "Äravajumist" võib pigem anda madal veresuhkur. Lõppkokkuvõttes- pöörduge kindalsti arsti poole kui minestamine oli koormusel või kui kordub.
Head tervist soovides
Heli Grünberg