lehmapiimavalgu talumatus 04.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Laps on mul 2 kuune. 3 elunädalast alates on tal probleeme kõhuga - ähib, puhib, nutab terve päeva. Laps kakab ülepäeviti, kaka pisut rohekas.Lapse sünnist saadik olen tarvitanud hulgaliselt piimatooteid. Umbes lapse 1,5 kuuseks saamisel tekkis tal punasetäpiline lööve kehale ning põsed muutusid karedaks. Kas on võimalik, et tegemist on piimavalgu talumatusega, kui esimese 1,5 kuu jooksul löövet ei esinenud?
Kuna endal on tervisega probleeme (kilpnäärme ületalitlus), siis ei tahaks eriti pikaks ajaks piimatooteid oma menüüst välja jätta. Kuidas ma siis saaksin selgeks, millega ikkagi tegemist on?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lapsel võib olla lehmapiimavalgu talumatus. Karedad põsed, nahalööve on viited, et millelegi võib olla allergia. Selles vanuses on lehmapiimavalgu talumatus/allergia üks võimalus. Piisab, kui ema peab dieeti ja lülitab oma toidust välja piima, keefiri, jogurti, juustu, kohupiima,loomaliha. Kui 7-10 päevaga mingit muutust ei tule st. roe on endiselt rohekas, põsed karedad, lööve, siis ei ole lapsel lehmapiimavalgu talumatust ning emal ei ole mõtet piimatoodete söömist enam piirata. Võimalik on teha ka nahateste, aga negatiivne nahatest ei välista siiski lehmapiimavalgu talumatust. Kõige kindlam ongi nn väljalülitamise e. eliminatsiooni test. Rinnapiimaga toitval emal soovitatakse menüüst välja jätta ka teised võimalikud allergeenid- pähklid, tsitruseliste mahl. Usun, et neid Teie menüüs praegu ei olegi. Ja lohutuseks-lehmapiimavalgu taluamtus taandub teisel eluaastal.
Parimate soovidega
Heli Grünberg