Lapse uni 03.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp. dr. Heli Grunberg

Köigepealt vabandan, et mu arvutil puuduvad täppidega u ja lainekesega o tähed.

Olen lugenud, et kui kaua keegi magab on individuaalne. Siiski kusiksin, kas 1aasta ja 7 kuusele lapsele (tudruk) on piisav kui ta magab öösel 8 tundi ja päeval 1-2 tundi. Ta ei jää öhtul erit meelsasti magama ja kui ta siis kella 12 paiku jääb, siis hommikul ema äratab teda kella 8 paiku lootuses, et ta öhtul siis varem magama jääb. Tavaliselt seda ei juhtu ja päevane magamine ule 2 tunni on äärmiselt harva, ainult siis, kui ta eelmisel päeval kas kuskil väljas käimise töttu vöi muul pöhjusel on päeval eriti vähe maganud. Mina vanaemana olen soovitanud, et hommikul siiski lastaks lapsel magada kuni ta ise ärkab. Ta magab uks kord päeval.
Muide see vastumeelsus magama jäämise vastu on lapsel algusest peale olnud. Ka praegu veel enne magamajäämist, eriti päeval, ta nutab ja nagu vöitleb unega. Imikuna oli see eriti suure nutuga. Jääb mulje nagu ta kardaks midagi kui magama jääb.
Oleksin tänulik, kui on mingi soovitus vöimalik anda.

Parimat soovides Antje Sillakivi

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
1a. 7 kuuse unevajadus on umbes 13 tundi öösel ja paar tundi päeval. Kui vähegi võimalik, tuleks lapsel tõepoolest hommikul lubada magada niikaua, kuni und jätkub. Väevõimuga ei õnnestu teda õhtul varem magama sundida. Soovitaksin last konsulteerida ka lasteneuroloogiga, vahel on unehäireid, kui sünnil on olnud probleeme.
Edu soovides
Heli Grünberg