imiku kõhukinnisus 23.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp. dr. Grünberg
Minu tütreke sündis 18.02.04 , ajalise lapsena ja sai sünnihindeks 9/9.
Teisel päeval tita kakas, samuti ka kolmanda päeva hommikul. Laps on põhiliselt rinnapiima saanud - haiglas sai mõned korrad ka lisatoitu , viimane kord reedel ( 30g - NAN1 ). Laupäevast alates on rinnas piim. Laps imeb tihti ja aktiivselt kuid kaks viimast päeva vaevavad teda ilmselt gaasivalud - puuksutab , rabeleb ja karjub. Oma toitumist olen püüdnud igati kontrollida.
Kakanud laps ei ole. Samas ,kui ta on uinunud, magab ta väga rahulikult.
Palun öelge, kas on normaalne, et sooled nii väikesel nii pikka aega läbi ei käi või on tegemist mõne tõsise tervisehäirega ?
Lapsele olen andnud Espumisani tilkasid kuid need pole leevendust toonud. Olen kuulnud ravimist Macrolax - kas nii pisikese lapse puhul võib seda kasutada ?
Teid ette tänades ja vastust ootama jäädes Riina.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Enamus rinnapiimatoidul olevaid imikuid roojab iga toitmiskorra järel. Väike osa aga roojab harva ja põhjuseks võib olla rinaapimma (liig) hea imendumine. Kui imik roojab küll mitme päeva järel, aga roe ei ole kõva ja roojamine ise ei põhjusta valu ja vaeva, siis ei ole imikul kõhukinnisust. Ei soovita kohe Microlaxi kasutada. Kui imik on rahutuvõitu ja ei rooja, on üks võimalik põhjus ka rinnapiima vähesus. Kui laps on endiselt rahutuvõitu ja ei ole roojanud, pöörduge palun oma peretohtri poole.
Lugupidamisega
Heli Grünberg