Aastasel lapsel kõht lahti 22.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu aastasel pojal, kellel kõht on käinud kogu aeg läbi 2-5 päeva tagant, on juba 2 nädalat kõht lahti, kaks päeva oli ka palavik (alguses kui kõht lahti läks), palavik kadus, aga kõhulahtisus püsib. Käisime ka perearsti juures, kes ütles, et 3-4 korda päevas vedelat kakat pole üldse palju ja soovitas anda Smectat. Smectaga läkski kakamine normi, kakas küll tihemini kui enne 1-2 korda päevas, aga kaka polnud enam vedel, aga kui Smecta ära jätsin, läks 2 päevaga kõht jälle lahti. Perearst ütleb, et pole vaja muretseda, sest kaalu on juurde tulnud kuu ajaga 100 grammi (11-12 kuu vahel). Aga muretsen siiski, sest kõht pole tal kunagi enne lahti olnud ja peale seda laps sööb märgatavalt vähem, peale rinnapiima ei taha eriti midagi ja on väga viril.
Tänan teid juba ette!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõhulahtisuse üks võimalik põhjus Teie kirjeldust lugedes, võis olla viirusinfektsioon. Oli see rotaviirus või mõni muu, polegi nii tähtis. Kõhulahtisuse järgselt sobiks praegu näiteks piimhappebakteri kapslid- 1 kapsli sisu päevas. Gefiluse kapslid on apteegis käsimüügiletis. Teine võimalus on pakkuda lapsele piimhappebakteri lisandiga keefiri (Gefilus keefir jt). Sobivad ka kartulipüree, mustikajogurt, riisitoidud. Äge kõhulahtisus tekib kiiresti, aga täielik paranemine võtab aega. Kõhulahtisuse ajal võib mõneks ajaks häiruda ka piimasuhkrut lõhustav ensüüm. Seetõttu ei sobi algul kohe rõõsk piim. Kui lapse isu ei taastu 2-3 nädalaga ja roe jääb vedelapoolseks, vajab laps lastearsti konsultatsiooni.
Lugupidamisega Heli Grünberg