Lapse menüü 29.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere olen 1a 8 kuuse tütre ema. Laps on mul kohutavalt hea isuga. Ta sööb alati taldriku tühjaks, tihti küsib juurdegi ja kui mulle tundub, et ta on tõesti palju söönud, siis juba 2 tunni pärast ripub ta külmkapi ukse küljes ja nõuab süüa. Üldse meeldib talle koguaeg midagi hambaalla norida.
Siit küsimus, kas on olemas mingit infomaterjali selle kohta kui palju ja mida sellises vanuses laps peaks sööma.

Ette tänades,
üks ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hetekl ei oskagi eestikeelset infomaterjali soovitada. Ajakirjas Pere ja Kodu jt ajakirjades on väikelaste probleemidest juttu olnud, aga konkreetset numbrit ei tea öelda. Selliseid juhiseid, kus oleks toodud konkreetselt mida ja kui palju, arvatavasti ei õnnestugi leida. Oluline on mitmekesine ja tasakaalustatud toit kõigist toiduainete rühmadest: teraviljatooted, juur- ja puuvili, piim-piimatooted, liha. Toiduenergiavajadus on selles vanuses 1200 -1300 kilokalorit. Mõned näited: selles vanuses peaks laps piima saama umbes 0,5 l päevas. Selline piimakogus katab lapse kaltsiumivajaduse. Lastearstide igapäevane kogemus on, et sageli saavad selles vanuses 1,5 l ja isegi rohkem piima ning muud toitu eriti tahagi. Lehmapiima suur kogus ja teiste toitude, eriti liha vähene kogus, viib rauapuuduse tekkele, sest rauda omastab organism kõige paremini just lihast. Vorsti ei soovita me selles vanuses lastele üldse lisaainete tõttu. Vahel on toitumissoovituste andmisel oluline ka see, kas laps on allergiline (on olnud nahalöövet) ja milline on lapse kaal. Laste kasvukõveratel on eraldi kaalukõver. Sealt on näha, kas kaal on alumisel või ülemisel piiril.
Juba selles vanuses nagu Teie laps on, ei peaks põhitoidukordade vahel näksima või rohkelt mahla/piima jooma ning lutipudelist peaks selles vanuses loobuma. Kõik joogid saab laps tassist ja toidu lusikaga.
Edu!
Heli Grünberg