rahhiit!? 14.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu poeg on 14 aastane ja nädal tagasi, kui ta saunast tuli, märkas mees, et tal on imelik lohk vasakul pool roiete kohal. Mingit traumat ei ole tal kunagi olnud. Käisime ortopeedi juures, kes ütles, et see on rahhiit, mis kunagi imikueas tekkis. Kuna laps sai titena D-vitamiini ja mulle ei ole keegi varem midagi sellist arstidest öelnud, tekkis suur hirm, et mis saab edasi. Sain ortopeedilt teada, et edasi ei saagi midagi, see pidavat ainult "iluviga" olema.
Kuivõrd tõenäoline on, et tegemist on kunagi imikueas põetud rahhiidiga ja kas tõesti seda kuidagi enam ravida ei saa? Poiss teeb regulaarselt sporti, kergejõustikku.
Kas peaksin pöörduma veel mõne teise spetsialisti konsultatsioonile?
Tänan Teid vastamaast, mures ema.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lohk, mis on tekkinud 14-aastasel poisil, ei ole suure tõenäosusega rahhiidi ilming. Imikueas põetud rahhiidi jääknähud pärinevad imiku- ja väikelapseeast, mitte ei teki aastaid hiljem. Selles vanuses lastel on äge rahhiit superharuldus. Kui ma kirjeldusest õieti aru saan, on lohk alles tekkinud ja ainult vasakul pool. Kunagi põetud rahhiidist võib jääda nn rindkere vagu e. rahhiitiline roosikrants ja see on üle rindkere so mõlemal pool ja sellel kohal, kuhu kinnitub vahelihas e. diafragma. Sellise vao tekkimisel on ka teisi põhjusi peale rahhiidi. Näiteks sidekoe hea painduvus-liikuvus. Kui peate ortopeedi seletust ebapiisavaks, võite konsulteerida mõne teise spetsialistiga nt lastearstiga.
Parimate soovidega Heli Grünberg