RINNAGA TOITMINE 09.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

MINU 2.AASTANE POEG SAAB SIIANI RINDA.MIDA VANEMAKS TA SAAB, SEDA NÖUDLIKUMAKS TA RINNA JÄRELE MUUTUB.KA ÖÖSEL ÄRKAB PAAR KORDA, ET RINDA IMEDA. SIIS TA KYLL VÖTAB PAAR LONKSU VÖI TAHAB PANNA PEA LIHTSALT RINNA VASTU RAHUSTAMISEKS, AGA IKKAGI!
KUNA MEIL ON VÄGA LIIKUV ELUVIIS,MEHE TÖÖ TÖTTU, SIIS EI OLE MA TAHTNUD TEDA HAKATA RINNAST LIIGA VARA VÖÖRUTAMA-SEST KOHA MUUTUS TEEB TEDA NÄRVILISEMAKS JA RIND ON SEE MIS TEDA RAHUSTAB JA RUTTU KINDLUSTUNNET LISAB.IMELIKUL KOMBEL TAHAB TA KA SYNNIST SAATI RÖNGAS-LUTTI!NYYD ON VAJA KUIDAGI KAHEST "PAHAST" ASJAST LAHTI SAADA.KAS ON MINGIT MOODUST VÖI HEAD NIPPI, ET SEE KÖIK VÄHE VALUTUMALT TOIMUKS?TEAN, ET MÖNED EMAD SÖIDAVAD MÖNEKS AJAKS ÄRA.TEISE INIMESE JUURES EI TULE JU TISS NII VÄGA MEELDE. AGA MINU POEG ON KYLLALT EMME LAPS -ERITI PEALE RASKET PÖLETIKKU PEAS SILMA TAGA JA KÖRVAS(OLIME HAIGLAS) PEALE MINGIT GRIPIVIIRUST ON TA AINULT EMME-LAPS. TEISED EI TOHI TA POOLEGI VAADATA.OLEN MURES SELLE PÄRAST , ET HAIGLAS VÖETUD PROOVID NÄITASID, ET TAL ON HEMOGLOBIINI TASE MADAL.EKS SEE OLE SELLEST, ET RINNAIMEMINE VÖTAB TAL TEISE TOIDU JÄRGI ISU ÄRA JA TA EI SÖÖ SEDA NII PALJU.( KUNA MUL ON ALGUSEST PEALE VÄGA PALJU PIIMA OLNUD, SIIS SAAB TA OMA TÄISKÖHU TUNDE RINNAST RUTTU KÄTTE) KAS APTEEGIST ON VÖIMALIK SAADA ILMA RETSEPTITA MINGEID RAUASISALDUST VERES TÖSTVAID RAVIMEID 2 AASTASELE?KAS ISU PEAKS TAL TAVALISE TOIDU JÄRGI TÖUSMA LOOMULIKULT KOHE, KUI RINNAGA TOITMISE LÖPETAN, VÖI VÖIB SEE VIIA NII VANA LAPSE ALGUL DEPRESSIOONI JA TA EI TAHAGI YLDSE SYYA? KUNA TA VIIMASE HAIGUSEGA VÖTTIS KÖVASTI KAALUS ALLA , SIIS EI TAHAKS MA KOHE RISKIDA.KAS OLEKS ÖIGEM OODATA?
TÄNADES, TIINA

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Pean kohe algul ütlema, et head nippi või rohtu rinnast võõrutamiseks ei ole. Aeg on sealmaal, et rinnast võõrutamine tuleb ette võtta ja see põhjustab kindlasti 2-3 rahutut ööd kõigile. Seetõttu on õigem alustada nädalavahetuse eel. Mida kauem oodata, seda raskem on võõrutada. Soovitan alustada sellest, et öösel rinna asemel saaks tassist ainult vett. 2-aastased oskavad juba suurepäraselt katsetada piire ja taipavad hästi, et kui nõuda, antakse järele tema soovidele. Üks kindel märk veel, et laps vajab rinnast võõrutamist, on rauapuudus ja vähene muu toidu söömine. Selles vanuses vajab laps lisaks rinnapiimale eelkõige juurvilja ja liha. Depressiooni enamus lapsi võõrutusperioodil ei lähe, aga mida rohkem järele annate, seda raskemaks läheb. Nagu eespool juba mainisin, katsetatakse selles vanuses piire ja püütakse end kehtestada.
Edu ja kannatlikkust Teile!
Heli Grünberg