imiku lisatoiduga alustamine,vaktsineerimine 08.01.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Tahaksin küsida, millal on õige alustada lisatoidu andmisega.
Minu beebi saab paari päeva pärast neljakuuseks. Ta kasvab väga hästi, on iga elukuuga kilo kaalus juurde võtnud, kuid sööb ööpäev läbi pooleteist-kahe tunni järel, mis on minu meelest päris tihti. Et söögivahesid(eriti öiseid) pikendada, mõtlesin alustada natukese lisatoidu andmisega. Samas kahtlen, sest ta kasvab nii hästi ja on rahulik, et kas pole siiski vara(vöib ju puhtalt imetada 6 kuuni). Tahan küsida, kas selline söömisrütm on ok, ning kas lisatoiduga vöiks alustada.
Teiseks, ees on vaktsineerimised. Olen kohanud arvamust, et vaktsineerimise päeval oleks hea, kui laps saaks mõnd antioksüdanti ja C-vitamiini. Rinnapiima C-vitamiin eraldub, kuid A ja E-vitamiinid mitte. Tõenäoliselt ei ole apteekides sellist imikule sobivat A või E vitamiini, kuid mida arvate, kas imikule võib lisavitamiini anda? C-vitamiini kogus oleks 150 mg 2 x päevas.
Tänan väga kommentaari eest!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Imikute toitumissoovitusi järgides võib lisatoiduga alustada mitte enne 4-kuuseks saamist ja mitte hiljem kui 6-kuuselt. Selles vanuses imikud söövad enamasti 3-3,5-tunni järel, kuid on ka erandeid. Rinnapiimas on piisavalt kõiki vitamiine välja arvatud vitamiin D. Imik ei vaja vaktsineerimise ajal lisaks antioksüdante, vähemalt ei ole seni ükski uurimus seda kindlalt kinnitanud ja tõestanud.
Nii et lisatoiduga võib oodata kuni lapse 6-kuuseks saamiseni ja esimene lisatoit võiks olla juurviljapüree, alustuseks kartulipüree.
Parimate soovidega
Heli Grünberg