stafülokokk 3,5 kuusel 14.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Meie lapsel on kaks korda diagnoositud stafülokokk, vastavalt 3+ ja hiljem 4+. Vahepeal andsime gefiluse kapsleid, asi läks paremaks (kaka ei olnud enam nii lahti ja sage), nii kui gefiluse ära jätsime läks kaka roheliseks ja vedelaks (siis ka 4+). Nüüd anname jällegi gefilust, kaka juba veidi parem. Küsimus: kas ongi kogu aeg vaja anda gefilust, kui kaua üldse? Kas peaksin tegema ka rinnapiimauuringu, et teada saada kas sealt võib laps saada koki? Kas jaatava vastuse puhul rinna andmisest loobuma? Laps saab ainult rinda ja on siiani hästi juurde võtnud. Kas peab ravimiseks võtma laps hoopis antibiootikume? Või kui alustada lisatoiduga, siis milline toiduaine oleks abiks? Olen kuulnud, et tahke toiduga alustamine teeb kõhu korda. Aitäh Teile ette

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Esmalt -ärge mingil juhul loobuge rinnaga toitmisest ja mingit rinnapiima uuringut ei ole vaja teha.
Ajaliselt sündinud lapsel ei saa stafülokoki kaela kõhulahtisust ajada. Arvesse tuleb stafülokokk seedehädade võimaliku põhjusena ainult esimestel elunädalatel. Stafülokokk on seedtrakti mikroobide seas tavaline elanik ja kui rooja uuringut teha, on ta ikka roojas olemas. Üks sagelilevinumaid eksiarvamusi ongi sagedam või/ja limane roe imikul kohe stafülokoki kaela ajada. Kui loete eespoolt esitatud küsimusi ja vastuseid, näete, et sellekohaseid küsimusi on suhteliselt sageli.
Kui imik roojab sageli (rinnapiimatoidul olev imik roojab normaalselt iga toitmiskorra järel!) ja/või roe on rohke limaga või koguni verekiududega, tuleks mõelda lehmapiimavalgu talumatusele/allergiale. Rinnapiimatoidul olev imik saab lehmapiimavalku rinnapiima kaudu (ema toit!). Samal ajal võib nahal olla löövet (sageli arvatakse näiteks higilööbeks) või on põsed karedad. Aga löövet ei pruugi ka olla. Sellisel juhul lülitatakse nädalaks ema toidust välja lehmapiimavalku sisaldavad toiduained-piim, keefir, jogurt, või, koor, jäätis,loomaliha, juust, keeduvorst, viinerid. Kui 7-10 päeva pärast imiku roe on endiselt sage st. ei toimu mingit muutust, ema dieet lõpetatakse ja otsitakse muud põhjust. Piimavalgu allergia/talumatuse kahtlusel on võimalikm teha ka nahateste, aga testide tundlikkus ja spetsiifilisus ei ole 100%. See tähendab, et negatiivne nahatest ei välista siiski lehmapiimavalgu talumatust.
Kui imik võtab hästi kaalus juurde, siis ei tule eriti arvesse teised võimalikud haigused, mis põhjustavad seedehäireid.

Mida siis teha?
1. kui Gefilus kapslite sisu on imik juba ühe purgitäie saanud-piisab
2. roojauuring-koprogramm (see ei ole uuring mikroobidele!). Kas on põletikurakke?, neutraalrasva?, peiteverd?
3. Teie kirjeldust lugedes jääb mulle küll mulje, et laps ei vaja antibiootikume, sest ta võtab hästi kaalus juurde, roojas ei ole verd, roe ei ole roheline, rohkelt limane. Lapsel ei ole palavikku, ta ei ole ägedalt haige ja ta on heas seisundis.
4. rinnapiima külvi ei ole vaja, Teil ei ole ju mädast rinnapõletikku.
5. rinnapiimaga toitmist tuleks julgelt jätkata.
Toidu osas võiks tõesti, kui laps saab 4- kuuseks ja roe on endiselt sage-vedel,
lisada kartulipüree (alustada poolest teelusikatäiest enne rinnaga toitmist).

Edu soovides Heli Grünberg