higistamine magamise ajal 25.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu peagi 2 aastaseks saav poeg higistab just magades. On seda teinud minu mäletamist mööda nüüd juba peaaegu aasta. Olen kuulnud, et see võib olla ainevahetushäiretest. Minu poja puhul on viimased üsnagi reaalsed (minu loogika järgi), kuna ta on alati olnud selline hästi peenike poisike - ise aga sööb tohutult palju. Teised alati imestavad, et kuidas on võimalik, et laps nii hästi sööb:), ja ise samas nii peenike. Praegu ta kaalub kuskil 11 kg. Olen ka korduvalt oma perearstilt nende kahe probleemi seoste kohta küsinud, kuid alati on vastus: ei usu. No mnd, kui ema, ajab selline vastus lausa närvi. Mis see mind huvitab, et ta ei usu - seda peaks siiski ju kontrollima. Ühesõnaga: kas on minul põhjendamatud luulud või kui ei, siis kus ma saaksin veel oma last kontrollida?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kui laps ka teisel eluaastal on saanud kenasti vitamiin D 5 tilka e. 400 ühikut päevas või kalamaksaõli 1 teelusikatäie päevas, on rahhiit higistamise põhjusena vähetõenäoline. Vahel harva võib rahhiidilmingute põhjuseks olla kaltsiumi vähene imendumine sooles nt. tervaviljavalgu talumatuse korral (tsöliaakia). Sel juhul on ka roe enamasti vedelapoolne ja laps võtab kaalus kehvalt juurde.
Kui probleem ei lahene, võiks last lastearstiga konsulteerida. Kui elate Lõuna Eestis, registreerige vastuvõtule Tartu Lastekliinikus tel. 7 319 508
Lugupidamsiega Heli Grünberg