harknäärme suurenemine 06.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 7 kuusel (natuke ülekaalulisel) pojal diagnoositi harknäärme ebamäärane suurenemine. Tahaksin teada, mida see otseselt tähendab. Antud probleem sai alguse sellest kui poeg hakkas kolm kuud tagasi nn. kõht maas roomama ning tegevuse tulemusena ta hingeldab väga tugevalt. Viimastel päevadel on ka istudes hingeldamist esinenud. Tema ülekaalulisus on samuti probleemiks, ometi ta liigub väga palju ja hästi kiiresti. kas need asjad on omavahel seotud!
Kohalik lastearst ütles, et probleem peab mööduma iseenesest. On see nii või millised on ohud lapse arengule.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Harknäärme suurenemine ja ülekaalulisus ei ole omavahel seotud. Esimesel eluaastal on harknääre suur ja hakkab lapse kasvades vähenema. On vähetõenäone, et harknääre võiks olla on hingeldamise põhjus. Kui hingeldamine püsib, vajaks laps lastearsti konsultatsiooni.
Lugupidamisega Heli Grünberg