Parasiitide analüüsid 10.04.19 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin teha roojaanalüüse ebamääraste kaebuste tõttu soolestikus/maos, millele pole põhjust leitud.

Nimelt olen juba aastaid hädas ootamatult tekkiva iiveldusega, mis võib püsida päevi, samuti tabab mind periooditi suur magusaisu, viimastel aastatel on ka kaal tõusnud (õnneks olen normaalkaalus). Tunnen end pidevalt väsinu ja jõuetuna, nüüd hiljuti kestis kaks kuud kuiv köha, mille põhjust ei leitudki. Kui muud verenäitajad on normis, siis raud kipub pidevalt madal olema, nii et tarbin periooditi rauapreparaati.

Et muud uuringud (vereproovid, gastroskoopia, kopsuröntgen) on korras olnud, on tekkinud kahtlus, et tegemist võib olla mõne sooleparasiidiga. Kas laborisse roojaproovi viies uuritakse automaatselt kõikvõimalike sooleparasiitide (ümarussid, paelussid, laiussid, imiussid, lambliad jmt.) suhtes? Sooleparasiite on ju väga erinevaid, tahaksin kontrollida end kõikide osas, mis võimalik. Kas pean proovi viies ise mainima, milliste parasiitide uuringuid soovin, või kontrollitaksegi neid kõiki?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie kaebused ei viita sooleparasiitide olemasolule.
Kuid kui laborisse saadetakse väljaheiteproov sooleparasiitide uuringuks, siis uuritakse materjali mikroskoopiliselt ja ükskõik millise parasiidi leiu korral antakse positiivne vastus.
Sooleparasiitide kahtluse korral on soovitav viia laborisse proovimaterjale korduvalt ja eri aegadel võetuna, kuna sooleparasiidid ei pruugi esineda igas väljaheiteportsjonis.

Lugupidamisega
Marge Kütt