Kasvajamarkerid 23.03.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,sooviks teada mis need kasvajamarkerid täpsemalt tähendavad ja millest võib olla tingitud selline tõus kuu ajaga(kas grippi haigestumine võis seda mõjutada?Ja kas selline näitajate tõusmine on väga eluohtlik?Kahjuks oma arstilt ei saa sellele küsimusele pädevat vastust.Tänan

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Saan aru, et tegemist on soolevähiga, millele rakendadakse spetsiifilist ravi. Ja CA 19-9 on suurenenud viimase kuu ajaga. Kahjuks puudub mul info, milline oli elmine väärtus ja kui palju on uus väärtus suurenenud. Kindlasti tuleb seda vaadata koos oma onkoloogiga, kes oskab täpsemalt hinnata, kas selline muutus peaks tingima muudatuse edasistes raviplaanides või mitte.

Igaks juhuks on aga oluline selline informatsioon: kasvajamarkerite väärtused on dünaamikas hinnatavad ainult sel juhul, kui need on tehtud samal laborimeetodil. Kui teie eelmine CA 19-9 väärtus oli määratud Synlabis ja uus väärtus samuti, siis võib neid hinnata dünaamikas ja arutada oma raviarstiga. Kui eelmine väärtus on määratud mõnes muus laboris teisel meetodil, siis soovitaksin teha ka uus määramine samas laboris ja võrrelda nende 2 näitaja omavahelist erinevust. Kasutusel on mitmed laborimeetodid, mis ei pruugi olla omavahel võrreldavad. Kuna ükski meetod ei ole kinnitatud paremaks kui teine meetod, siis võib kasutada neid kõiki. Lihtsalt peab teadma, et suurenemist või vähenemist saab jälgida ühe meetodi piirides.

Lugupidamisega
Marge Kütt