CEA näidu erinevus 24.04.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.

Seoses püsivalt mõõduka aneemiaga pöördusin hematoloogi poole, kes tegi üldise vereanalüüsi LTKH laboris 22,02.2017. Analüüsi tulemusel näitas CEA markerit 27,4 ja S-PCA positiivne, kepptuumsed neutrofiilid 12. teised kasvajamarkerid olid negatiivsed ja vastused normi piires. Hematoloog kirjutas kahtlustuse soole ja pankrease vähi suhtes. Kolonnoskoopia tulemusel midagi ei leitud. Gastroenteroloog ei pidanud kiiret kõhukoopa uuringut vajalikuks ja uus arstivisiit on mai lõpus. Perearst suunas 17,04.2017 ITKH laborisse CEA kordusanalüüsile, mille vastus oli 0,2. Millest selline kõikumine? 2016 veebruaris on tehtud ka kõhukoopa ultraheli uuring ja mao ning kaksteistsõrmiksoole läbivaatus. Siseorganites muutusi ei tuvastatud. Kuna paremal kõhus siiani katsudes valus leiti "paremal alakõhus kõhueesseina alusi tuleb nähtavale appendiksile sobiv tubulaarne struktuur 0,9 diam ja 5-6 cm pikkusega, turselise seinaga, kõrval vedelikku 0,6 cm kihina, mujal vaba vedelikku nähtavale ei tule" ja "gastritis chronica superficialis", helicobakter neg.
Küsimused: kas antud diagnoosid võiks suurendada CEA näitu? Millest on võimalik CEA selline kõikumine või milline uuring on või ei ole usaldusväärne? Kas on võimalus pankrease, rinna jm kasvajaks kui nende diagnostikaks kasutatavad markerid , nt CA 19-9, CA 15-3 jne negatiivsed? Kas on võimalus ka, et ultraheli uuring siiski ei näidanud kasvajat selle olemasolul?

Arst vastas:

Liisa Kuhi

dr Liisa Kuhi

Laborimeditsiini arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!

CEA on usaldusväärne kasvajamarker õigel kasutamisel. CEA väärtuse oluline suurenemine võib seostuda soolevähi või pankrease vähiga, kuid ta ei sobi kasvaja varaseks avastamiseks. Nii CEA kui ka CA 15-3 ja CA 19-9 on kasutatavad täiendava uuringuna, kui muud uuringud viitavad kasvajale. Suurenemise korral sobivad nad haiguse kulu jälgimiseks.
CEA väärtuste erinevuse võimalik põhjus on LTKH ja ITK laborite meetodite erinevuses, seetõttu pole tulemused võrreldavad. Kasvajamarkerit tuleb dünaamikas hindamiseks määrata vaid ühe meetodiga, soovitatavalt ka ühes ja samas laboris. Kasvajamarkeri ühekordne suurenemine võib olla seotud ka organismi selle hetke muu, mittekasvajalise protsessiga, näiteks põletikuga.
Mõõduka aneemia põhjusi on palju ja sageli pole põhjuseks kasvaja. Gastroenteroloog aitab põhjuse välja selgitada.

Lugupidamisega
Liisa Kuhi