AST 08.10.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mulle tehti uuringute käigus vereanalüüsid nagu harilikult. Kõik oli korras, ainult biokeemilses analüüsis oli ära märgitud AST tõus, mis oli 60. Kirjas oli, et kuu aja pärast võiks uue analüüsi teha, kuid perearst arvas, et pole põhjust muretseda. Tahaksin siiski teada, mida see AST tähendab, millest see tõus võiks tingitud olla ja kas see on ohtlik?
Murelik

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
AST tõus võib olla seotud eelkõige maksarakkude kahjustusega ja teda kasutatakse ka südameinfarkti markerina. Nimetatud organite ägedate kahjustuste korral on aga ALT aktiivsuse tõus oluliselt suurem (10-20 ja rohkem korda võrreldes normiga). Krooniliste maksahaiguste korral võib ta jääda madalamaks. Teie näit, mis on ligikaudu 2 korda normist kõrgem, ei ole kahtlemata veel väga suur põhjus muretsemiseks ja perearsti nõuanne kuu pärast analüüsi korrata on mõistlik soovitus.
Lisada võiks ka seda, et mitmed krooniliselt tarvitatavad ravimid (kõige levinum näide on mitmed vererõhku alandavad rohud) võivad samuti mõõdukalt ALT aktiivsust organismis tõsta. Küsimusest kahjuks ei selgu, kas Te võtate püsivalt mingit ravimit.
Lugupidamisega
Jüri Laasik