anisotsütoos 24.08.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 34 a naine, juba pikemat aega tahaks perearst mul näha kõrgemat Hgb väärtust (praegu 106). Normist veidi madalamad olid ka RBC (3,09) ja HCT (30,8). Anisotsütoos oli analüüsi vastuses esimest korda ja märgitud +1. Veel oli kirjas minu jaoks arusaamatu N.T.T. +1. Mida see tähendab? Mida näitab punaverepildis anisotsütoos? Kas see on seotud ka aneemiaga? Kas ma vajaksin edasisi uuringuid või ravi?

Olen väga tänulik, kui te mulle vastate.

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Kahtlemata on Hb sisaldus 106 g/L väärtus, mille põhjuseid peaks sügavamalt uurima. Anisotsütoos on vere punaliblesid (erütrotsüüte) iseloomustav suurus ja tähendab erineva suurusega erütrotsüütide massilist esinemist. Seda iseloomustab ka RDW e. eütrotsüütide jaotuvuse ulatus suuruse järgi. Anisotsütoosi võib täheldada näiteks rauapuudusaneemia korral, kuid ka teiste hematoloogiliste häirete puhul. Väga suurt diagnostilist tähendust ta ei oma.
NTT kohta võin ainult oletada, et see on neutrofiilsete leukotsüütide toksiline teralisus, mis tekib tugevate põletike järgselt. Siiski oleks kasulikum selle kohta küsida laborist, kus analüüs on tehtud.
Tervitades
Jüri Laasik
laboriarst