Uuringute vastused 16.12.14 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Kuna plaanin lapse saamist ja mul on kodus õue kass, lasin toksoplasmoosi antikehi veres vaadata. Tulemus oli Toxoplasma gondii IgG 8,94 IU/ml , ref väärtus väiksem kui 6,5 ja Toxoplasma gondii IgM negatiivne. Kas ma siis olen põdenud või ei?
Lasin ka punetiste antikehade olemasolu kontrollida ja sain vastuseks Rubella IgG piirväärtus ja Rubella IgM negatiivne. Mida selle teadmisega peale hakata?

Ette tänades

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie mõte on õige, et hinnata rasedusaegset riski.
Toxoplasma gondii IgG ja Rubella IgG olemasolu annaksid teile kindlustunde, et olete nende haigustekitajatega varem kokku puutunud ja teie immuunasüsteem on nende vastu tootnud amtikehad. (See ei tähenda, et oleksite neid haigusi kindlasti põdenud.) Seega teie haigestumise risk raseduse ajal ja oht oodatavale lapsele oleksid väga väikesed.

Teie puhul tekib küsimus, kas need antikehad on olemas või mitte. Piiripealne tulemus ei anna kindlat vastust.
Teil on minu araves 2 valikut: oletada, et kuna mõlemad IgG näitajad ei ole päris negatiivsed, siis teil on mõningane kaitse olemas. Või kui tahate kindlalt teada, siis võiks paari-kolma nädala pärast proovida teha uus vereanalüüs nandele tekitajatele ja vaadata tulemused üle koos laboriarstiga. Seda saab kpüsida Ida-Tallinna Keskhaigla ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuses, pöördudes ise verevõtukabinetti. Uuringu eest tuleb ilma saatekirjata pöördudes ise tasuda.
Igal juhul soovin edu plaanide täitumiseks!

Heade aastalõpusoovidega
Marge Kütt